„Osoby, które składały zeznania przed UB były torturowane” – powiedział wiceszef klubu PiS poseł Jacek Żalek w Polsat News.

Żalek zwrócił uwagę na to, że „Jeżeli IPN przyjął w tamtych latach – kiedy była presja polityczna na to, żeby przyjąć odpowiedzialność – wersję, że te zeznania wydobyte w torturach są wiarygodne, to życzę powodzenia”.

Jak dodał poseł: „To jest nadużycie i bezczelność. Tak jakby powiedzieć, że skoro przyjmiemy tę logikę to znaczy, że policja żydowska, która selekcjonowała, dostarczała,  była odpowiedzialna za doprowadzenie Żydów do komór gazowych. To znaczy, że Żydzi zgotowali sobie Holokaust? To jest po prostu głupie i bezczelne. Tak samo mówienie, że Polacy są odpowiedzialni za zbrodnie Holokaustu. Zamordowali Niemcy, a jeżeli byli tam Polacy, którzy brali udział w tej zbrodni, to oczywiście ponoszą za to odpowiedzialność”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Temat mordu w Jedwabnen, gdzie 10 lipca 1941 roku zabito kilkuset Żydów, powrócił w kontekście trwającego kryzysu polsko-izralskiego. W  ubiegłym tygodniu, publicysta Rafał Ziemkiewicz wezwał IPN do wznowienia ekshumacji w Jedwabnem. ”

„Skoro już mamy wojnę, apeluję do IPN – nie tylko apeluję, proszę, błagam – wykorzystajcie tę okazję by wreszcie przeprowadzić ekshumację w Jedwabnem, zablokowana skutecznie ponad 10 lat temu przez naciski organizacji żydowskich”- napisał Ziemkiewicz na Facebooku.

Wielu historyków i publicystów już od jakiegoś czasu domaga się nowego zbadania sprawy zbrodni w Jedwabnem, m.in poprzez dokończenie ekshumacji ciał ofiar. W 2016 roku historyk Piotr Gontarczyk napisał: „Jeżeli dysponujemy tak znakomitymi narzędziami, jakimi są archeologia i medycyna sądowa i tych możliwości się nie wykorzystuje – nie zbadano dokładnie miejsca pochówku tych ofiar zbrodni w Jedwabnem. Tak naprawdę nie znamy wielu elementów, bo co na przykład, jeżeli znajdziemy tam amunicję i broń i okazałoby się, że ludzie byli rozstrzeliwani. To zasadniczo zmieniłoby sytuację. Takie sytuacje trzeba wykluczyć. Należy to dokładnie zbadać”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kompleks Izraela – sojusznik okazuje się wrogiem

Kresy.pl / Rzeczpospolita
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Jeżeli jest tylko cień podejrzenia,o fałszu będącej w obiegu narracji przypisującej Polakom sprawstwo zbrodni w Jedwabnej,to bezwzględnie uzasadniona i pilna jest nowa i pełna ekshumacja i właściwe badania.W związku z banderowską blokadą ekshumacji na Ukrainie,IPN posiada wolne „moce przerobowe i finansowe” i mógłby to zrobić.Można powiadomić organizacje żydowskie,ale ewentualnymi ich sprzeciwami nie należy się przejmować. Popieram postulat w tej mierze posła Jacka Żaleka.