Rzeczniczka Kremla, Maria Zacharowa, poinformowała w ubiegłym tygodniu na briefingu prasowym, że dostawy rosyjskiego gazu skroplonego trafiają rownież do Stanów Zjednoczonych.

Podczas briefingu dla dziennikarzy, Zacharowa zauważyła, że “Co ciekawe, przy całym tym widocznym, publicznym przepływie negatywnej retoryki [w kierunku Moskwy] z Waszyngtonu, rosyjski skroplony gaz ziemny jest z powodzeniem dostarczany do USA. Ostatnio co najmniej trzy tankowce ze skroplonym gazem ziemnym z pola gazowego Jamał LNG na pokładzie dotarły do wybrzeża Stanów Zjednoczonych.”

Portal Russia Business Today przypomina, że nie są to pierwsze dostawy rosyjskiego LNG do USA. “W styczniu tego roku, zaledwie miesiąc po rozpoczęciu działalności przez Jamał, do Bostonu przybył tankowiec Gaselys przewożący pierwszy LNG wyprodukowany przez Jamał” – informuje portal.

Jamał jest w większości własnością rosyjskiej firmy Novatek, największego niezależnego producent gazu ziemnego w Rosji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Paradise Papers: LNG z Rosji trafia do Europy na statkach z USA

Rosyjski portal podkreśla, ż “Przybycie ładunków z Jamału do USA następuje w momencie, gdy Amerykanie chcą sprzedać więcej swoich rosnących dostaw LNG na rynku europejskim, aby pomóc Europie zmniejszyć zależność od rosyjskiego giganta gazowego Gazpromu, który kontroluje około jedną trzecią wszystkich dostaw europejskiego gazu.”

kresy.pl / russian business today

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. greg
  greg :

  Kluczem jest cena tego gazu via USA. Jesli jest rzeczywiście o 20% niższa od tego pawlakowego z rurociagu, a w razie przerw w dostawie do USA przez RF skroplonego, amerykanie ubezpieczają dostawy i gwarantują swoj, to jeszcze nie jest żle. Natomiast, jeśli pisiate usluzne dla jankesow, żydów i banderowców, impotentne łajzy łżą – TO JEST GRUBSZA AFERA.

  • jwu
   jwu :

   @greg 20% tańszy ? Chciałbym ,żeby tak było.Ale jak to się ma do tego co powiedział kanclerz Austrii,który stwierdził ,że skroplony gaz amerykański jest 60% droższy od rosyjskiego.