Wystawa „Ścieżkami Adama Mickiewicza” w Mińsku

W mińskim Narodowym Muzeum Historii Literatury Białoruskiej 18 września otwarto wystawę prac fotografów, którzy uczestniczyli w międzynarodowym plenerze „Ścieżkami Adama Mickiewicza”. zorganizowanym z okazji 210 rocznicy urodzin poety.

Ekspozycja prezentuję 50 prac jedenastu białoruskich, litewskich i polskich artystów, którzy od 27 do 29 czerwca podróżowali szlakiem Mińsk – jezioro Świteź – folwark Zaosie – Nowogródek – Mińsk. Akcja została przeprowadzona z inicjatywy muzeum przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku i białoruskiego związku “Foto sztuka”.

Otwierając wystawę, ambasador Polski na Białorusi Henryk Litwin podziękował autorom za inicjatywę. Dyplomata uważa, że cała działalność związana z popularyzacją imienia i twórczości poety Adama Mickiewicza musi opierać się na współpracy Polski, Litwy i Białorusi.

Jak zaznaczył prezes związku “Foto sztuka” Sargej Płytkiewicz, osoby biorące udział w plenerze chciały pokazać ziemię, na której urodził się i wychował poeta. Wystawa będzie eksponowana również w Nowogródku, Grodnie, Warszawie i Wilnie, a następne plenery zaplanowane są na Litwie, we Francji i w Turcji. W wyniku tych podróży ma powstać album “Drogami Adama Mickiewicza”.

Dr Adam Maldis zaznaczył, że Białorusini mają prawo do Adama Mickiewicza, bo w swoją twórczość poeta wplatał białoruski folklor. Naukowiec nazwał Mickiewicza “dumą Białorusinów, Litwinów, Polaków i Ukraińców, składających się na naród Rzeczy Pospolitej, geniuszem poezji i założycielem romantyzmu w polsce, a również dającym początek nowej białoruskiej literaturze”, bo dziedzictwo, które po sobie zostawił, wpłynęło na twórczość wielu białoruskich pisarzy, w tym Wincenta Dunina-Marcinkiewicza, Władysława Syrokomli, Franciszka Bohuszewicza, Janki Kupała i W. Karatkiewicza.

Wystawa w Mińsku będzie otwarta do 18 października.

Halina Węcławek / kresy

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply