W ramach współpracy wojskowej między Grecją a Arabią Saudyjską sześć samolotów F-15 saudyjskich sił powietrznych przybyło w miniony weekend na grecką wyspę Kretę – poinformował w niedzielę grecki sztab generalny. Manewry mają stanowić kolejny etap współpracy obu państw w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Uczestnikami ćwiczeń są przedstawiciele 115. batalionu Królewskich Sił Powietrznych Arabii Saudyjskiej.

W komunikacie greckiego resortu obrony podkreślono, że wspólne ćwiczenia Grecji i Arabii Saudyjskiej, prowadzone z bazy sił powietrznych Souda na Krecie mają na celu przeszkolenie obu stron w złożonych operacjach powietrznych, takich jak osiągnięcie przewagi powietrznej i dominacji, a także w zakresie ochrony i ataku na cele lądowe i morskie – podał w niedzielę portal “Greek City Times” powołując się na komunikat greckiego resortu obrony.

Zaznaczono, że to pierwsza wizyta saudyjskich samolotów bojowych w Grecji.

Szef greckiego sztabu generalnego gen. Konstantinos Floros napisał na Twitterze, że podczas ćwiczeń na wschodzie Morza Śródziemnego Grecja i Arabia Saudyjska będą działać na rzecz pokoju i stabilności w regionie.

Saudyjski personel został powitany przez ambasadora Arabii Saudyjskiej w Grecji Saada bin Abdulrahmana Al-Ammara oraz innych przedstawicieli saudyjskiej dyplomacji.

W komunikacie podkreślono, że wspólne manewry pokazują duże znaczenie strategiczne Krety w procesie umacniania bezpieczeństwa i stabilności w środkowo-wschodniej części Morza Śródziemnego oraz na Bliskim Wschodzie. Wskazano na ważną rolę kooperacji Grecji z takimi krajami jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Francja, Stany Zjednoczone i Cypr.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan określił wspólne ćwiczenia wojskowe Grecji i Arabii Saudyjskiej jako “godne pożałowania”.

Zobacz także: Grecja i Turcja wznowiły rozmowy dotyczące sporów na Morzu Śródziemnym

Przypomnijmy, że Grecja rozważa możliwość umieszczenia baterii przeciwrakietowych Patriot na terytorium Arabii Saudyjskiej, aby pomóc Saudyjczykom we wzmocnieniu obrony przed atakami rakietowymi na infrastrukturę krytyczną kraju, głównie ze strony wspieranych przez Iran sił Huti w Jemenie.

Zobacz także: WSJ: USA wycofują systemy przeciwrakietowe z Arabii Saudyjskiej

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ekspansywna polityka Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego zmusiła Grecję do aktywnej współpracy dyplomatycznej i militarnej z krajami arabskimi, takimi jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W listopadzie Grecja i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały traktat o współpracy obronnej. Oba kraje przeprowadziły także wspólne ćwiczenia wojskowe.

Zobacz także: Turcja przedłuży prace okrętu Oruc Reis na spornej części Morza Śródziemnego

aa.com.tr / greekcitytimes.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply