Jak informuje w sobotę portal WNP, w środę 25 marca wojska lotnicze Białorusi i Polski odbędą wspólne ćwiczenia.

Wspólne ćwiczenia wojsk lotniczych Polski i Białorusi będą częścią przygotowań do mistrzostw świata w hokeju w 2021 roku – pisze WNP w sobotę. Trening będzie polegał na szybkiej wymianie informacji miedzy państwami, wezmą w nim udział nie tylko siły lotnicze, ale i obrona przeciwlotnicza.

Czytaj także: Białorusini i Ukraińcy łatwiej nabędą obywatelstwo Rosji

“W ramach przygotowania do wspólnych działań dla zapewnienia bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej w czasie mistrzostw świata w hokeju na lodzie w 2021 roku oraz zaplanowanych na 2023 roku Igrzysk Europejskich przeprowadzone zostaną wspólne ćwiczenia Sił Powietrznych i Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Białorusi oraz Sił Powietrznych RP” – napisało Ministerstwo Obrony Białorusi.

Ćwiczenia mają podnieść poziom ochrony białoruskiej granicy i pozwolić obu stronom na wypracowanie procedury w razie ewentualnych problemów w przestrzeni powietrznej. Białoruskie ministerstwo podkreśla, że w ten sposób chcą skrócić czas działania w razie ewentualnego ataku terrorystycznego.

Zobacz także: Rosja zamknęła granicę z Białorusią

Ćwiczenia były zaplanowane w listopadzie 2019 roku, mają się wpisać w plan międzynarodowej współpracy wojskowej w 2020 roku.

Gospodarzami mistrzostw świata w hokeju w 2021 roku są Białoruś i Łotwa, Igrzyska Europejskie odbędą się w 2023 roku w Krakowie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w ostatnich dniach miała odbyć się w Polsce wizyta szefa białoruskiego MSZ. Władimir Makiej miał złożyć oficjalną wizytę w Warszawie w dniach 19-20 marca. Zamiast tego odbył wideokonferencje z pełnomocnikiem rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej min. Piotrem Naimskim oraz ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

Dużą uwagę podczas rozmów poświęcono problemom związanym z pandemią koronawirusa, w tym sprawie powrotu obywateli białoruskich z Polski na Białoruś. “Minister Makiej podziękował stronie polskiej za bardzo dobrą komunikację w trakcie kryzysu, a także konkretne praktyczne wsparcie dla obywateli Białorusi powracających z Polski. Rozmówcy zgodzili się, że pomimo dużego obciążenia dla służb granicznych, celnych i porządkowych wszystkie problemy są stopniowo rozwiązywane, a kolejki na granicy są obecnie niewielkie” – podało w komunikacie z wideokonferencji polskie MSZ.

Tematami rozmowy ministrów Czaputowicza i Makieja były też dialog historyczny, kwestie edukacji mniejszości oraz uregulowanie statusu wszystkich organizacji reprezentujących Polaków zamieszkujących terytorium Białorusi. Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę na problemy Związku Polaków na Białorusi i wciąż ograniczone możliwości nauczania języka polskiego w państwowych szkołach na Białorusi.

Kresy.pl/WNP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply