Wizyta ministra spraw zagranicznych Białorusi Władimira Makieja nie doszła do skutku z powodu zagrożenia koronawirusem. Mimo to szef białoruskiej dyplomacji rozmawiał w piątek z polskimi politykami – za pomocą wideołącza.

Władimir Makiej miał złożyć oficjalną wizytę w Warszawie w dniach 19-20 marca. Zamiast tego odbył wideokonferencje z pełnomocnikiem rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej min. Piotrem Naimskim oraz ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

Jak pisze agencja Biełta, Makiej omówił z polskimi rozmówcami kwestie dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych. Białoruski minister przekazał dziennikarzom. że rozmawiano o konkretnych projektach, których rezultaty mogą pojawić się “w najbliższym czasie”.

Dużą uwagę podczas rozmów poświęcono problemom związanym z pandemią koronawirusa, w tym sprawie powrotu obywateli białoruskich z Polski na Białoruś. “Minister Makiej podziękował stronie polskiej za bardzo dobrą komunikację w trakcie kryzysu, a także konkretne praktyczne wsparcie dla obywateli Białorusi powracających z Polski. Rozmówcy zgodzili się, że pomimo dużego obciążenia dla służb granicznych, celnych i porządkowych wszystkie problemy są stopniowo rozwiązywane, a kolejki na granicy są obecnie niewielkie” – podało w komunikacie z wideokonferencji polskie MSZ.

Tematami rozmowy ministrów Czaputowicza i Makieja były też dialog historyczny, kwestie edukacji mniejszości oraz uregulowanie statusu wszystkich organizacji reprezentujących Polaków zamieszkujących terytorium Białorusi. Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę na problemy Związku Polaków na Białorusi i wciąż ograniczone możliwości nauczania języka polskiego w państwowych szkołach na Białorusi.

Strony omówiły także kwestie relacji Białorusi z UE, NATO i Światową Organizacją Handlu.

Jak podkreślały obie strony, wizyta Władimira Makieja w Warszawie nie została odwołana, lecz odłożona na późniejszy czas ze względu na pandemię.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego w Waszyngtonie z amerykańskim sekretarzem energii Danem Brouillette spotkali się pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz minister klimatu Michał Kurtyka. Po spotkaniu Naimski mówił, że Polska jest zainteresowana dostarczać Białorusi ropę naftową. Pełnomocnik rządu nie sprecyzował, skąd miałaby pochodzić ropa dostarczana na Białoruś, ale przypominał o deklaracji Pompeo na temat gotowości USA do zapewnienia Białorusi 100 proc. potrzebnej ropy i gazu. Dzień później polski operator sieci rurociągów naftowych PERN S.A. ogłosił przygotowania do umożliwienia rewersu ropy rurociągiem „Przyjaźń” w kierunku Białorusi.

Kresy.pl / belta.by / gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply