Włoskie służby zatrzymały 1 lipca, jak podano w oświadczeniu policji, „największy na świecie ładunek amfetaminy”  liczący 14 ton tabletek narkotyku wyprodukowanych przez ISIS w Syrii. Przy przemycie pomagała włoska mafia.

Rynkowa wartość przechwyconych narkotyków wynosi ok. 1 mld euro. Jak podają śledczy, zostały one wyprodukowane przez terrorystów z ISIS w Syrii.

CZYTAJ TAKŻE: ABW zatrzymała dwóch irakijczyków. Mieli finansować terrorystów z ISIS

Około 84 milionów tabletek amfetaminy znajdowało się w „papierowych cylindrach” do użytku przemysłowego umieszczonych w trzech kontenerach, które przybyły do portu w Salerno.

Policja poinformowała, że portowe skanery nie były w stanie wykryć narkotyków, ale transport nie był zaskoczeniem, gdyż udało się przechwycić rozmowy i wiadomości członków włoskiej mafii Camorry.

Narkotyki ukryte w maszynach przemysłowych

Tabletki oznaczone były logiem „Captagon”, ale podczas nielegalnej dystrybucji nazywa się je „narkotykami Jihadu” ze względu na ich pochodzenie. Captagon to produkt zawierający syntetyczny środek pobudzający – fenetylina. Nie jest on już produkowany, ani używany, ale wciąż występuje na Bliskim Wschodzie.

Włoska policja jednoznacznie stwierdziła, że narkotyki wyprodukowane zostały przez ISIS.

Islamiści finansują swoją działalność terrorystyczną w dużej mierze z handlu syntetycznymi narkotykami produkowanymi głównie w Syrii. Kraj ten stał się w ostatnich latach największym światowym producentem amfetaminy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Globalna ofensywa ISIS. Terroryści wykorzystują chaos spowodowany pandemią koronawirusa

W 2018 roku rebelianci Wolnej Armii Syrii, wspomagani przez USA, zniszczyli miejsce produkcji i skrytkę „Captagonu” o wartości 1,4 mld dolarów – znajdowały się one w pobliżu al-Tanf.

Według włoskiej policji przeznaczeniem zarekwirowanej amfetaminy miała być dystrybucja narkotyków w Europie przez zorganizowane grupy przestępcze. Import amfetaminy z Syrii może mieć związek z pandemią koronawirusa, który wstrzymał produkcję w Europie.

Islamiści używają „captagonu” podczas walki w celu wprawienia się w stan euforii i przypływu energii, o czym poinformowało CNN w 2015 roku.

Kresy.pl / CBS News / CNN

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz