Rząd Kuby zalegalizował małe i średnie prywatne firmy. Doszło do tego w następstwie masowych protestów antyrządowych, które miały miejsce w ubiegłym miesiącu – zwraca uwagę BBC.

Zgodnie z nowymi przepisami dopuszczone będą przedsiębiorstwa zatrudniające do 100 pracowników – poinformowało BBC w niedzielę. Prezydent Miguel Diaz-Canel oświadczył, że Kuba podejmuje zdecydowane kroki w celu aktualizacji swojego modelu gospodarczego.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Krytycy twierdzą, że plany rządu przyspieszyły z powodu lipcowych protestów związanych ze złą sytuacja gospodarczą kraju. Demonstranci żądali zmian politycznych. Krytykowali też metody walki z pandemią koronawirusa. Władze Kuby, w tym prezydent Miguel Diaz-Canel twierdziły, że inicjatorami zamieszek byli amerykańscy prowokatorzy, którzy chcieli wykorzystać pandemię koronawirusa do obalenia rządów komunistycznych na Kubie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Piątkowa decyzja jest postrzegana jako poważna zmiana w polityce gospodarczej kubańskich władz.

BBC przypomina, że w lipcu władze poinformowały, że zezwolą podróżnym przybywającym do kraju na wwożenie żywności, lekarstw i innych niezbędnych rzeczy bez płacenia ceł importowych.

Turystyka, jeden z najważniejszych sektorów gospodarczych w kraju, została zdewastowana przez globalne ograniczenia w podróżowaniu podczas pandemii.

Eksportowany z Kuby cukier jest kolejnym kluczowym źródłem dochodów kraju. Tegoroczne zbiory były jednak znacznie gorsze niż oczekiwano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W rezultacie rządowe rezerwy walutowe są wyczerpane, co oznacza, że ​​nie może on kupować importowanych towarów w celu uzupełnienia niedoborów, tak jak robiłby to normalnie.

Przeczytaj: Kuba: Wstrzymano przyjmowanie depozytów w dolarach

Czytaj także: Dobry wynik testów kubańskiej szczepionki

bbc.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz