Wilno: Wystawa o białoruskim malarstwie

W Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie od 18 listopada br. do 19 stycznia 2011 roku możne będzie obejrzeć wystawę ?Drzwi otwierają się? Białoruskie malarstwo współczesne?.

Ta wystawa to pierwsza na dzień dzisiejszy prezentacja twórczości białoruskich współczesnych malarzy na Litwie. Pomimo tego, że Mińsk, stolica Białorusi, znajduje się zaledwie 170 km od Wilna, to współpraca pomiędzy Białorusią a Litwą pod względem kulturowym jak i handlowym, na przeciągu ostatnich 20 lat, nie wygląda najlepiej. Powodów można doszukiwać się zarówno w dzisiejszej politycznej sytuacji Białorusi, jak i w prozachodnim ukierunkowaniu Litwy.

Oficjalna polityka kulturalna Białorusi nie sprzyja rozwojowi współczesnego białoruskiego malarstwa; dlatego też białoruskim malarzom może być ciężko nawiązać produktywną dyskusję z publicznością i krytykami, a także dołączyć do międzynarodowej wspólnoty artystycznej. Społeczno-polityczna rzeczywistość Białorusi nakłada pewne ograniczenia i tematy tabu na miejscowych artystów, a więc malarze zmuszani są do korzystania z metaforycznego języka współczesnej sztuki. Dzisiejsze białoruskie środowisko artystyczne to bardzo aktywna i stale poszukująca grupa, która realizuje swoje ambicje.

Wystawa „Drzwi się otworzyły? Białoruskie malarstwo współczesne” prezentuje prace malarzy, którzy mieszkają i pracują na Białorusi jak i poza nią. Te dwie grupy artystyczne nie pierwszy raz łączy jeden projekt. Bardzo ważne jest zjednoczenie artystów, które tworzy się maksymalnie blisko stron rodzinnych twórców. Większość białoruskich malarzy, którzy mieszkają na Zachodzie, podtrzymują więź ze swoimi bliskimi i regularnie ich odwiedzają, jednakże bardzo rzadko twórcy Ci mają możliwość wystawienia swoich prac czy to w Mińsku, czy to na terenie Białorusi. W tym kontekście projekt realizowany w jednym z państw Unii Europejskiej, który jest jednocześnie stosunkowo dostępny dla obywateli Białorusi, staje się osobliwym miejscem spotkań na terytorium neutralnym.

Projekt daje możliwość Białorusinom spojrzeć na swoje malarstwo z boku, wyjrzeć poza ramy przewidywalności. Większość przedstawionych w projekcie prac porusza problemy białoruskiego społeczeństwa i jego współczesne kłopoty, jednakże tylko część artystów decyduje się je przedstawiać, a nie przemilczać. Możliwe jest, iż wystawa ta otworzy dla izolowanego i mało znanego wśród międzynarodowej publiczności białoruskiego malarstwa, nowe kanały dostępu.

Wystawę „Drzwi się otworzyły? Białoruskie malarstwo współczesne” opisuje katalog w języku litewskim, rosyjskim oraz angielskim. W ramach wystawy odbędzie się konferencja, w czasie której litewscy i białoruscy krytycy przedstawią białoruskie współczesne malarstwo i kulturę w szerszym kontekście .

Artyści: Hanna Szkolnikowa, Olena Dawidowicz, Oksana Hurynowicz, Arur Klinau, Aleksander Kamarou, Aleksander Karablou, Oleksy Łuniou, Maryna Napruszkina, Igor Pieszachonau, grupa artystyczna „Pozytywne wydarzenia”, Igor Sauczanka, Sergiusz Szabochin, Oleksy Szankarenka, Filip Czmyr wraz z grupą artystyczną „Białoruski klimat”, Włodzimierz Cecler i Sergiusz Wojczanka, Maksim Tyminko, Rusłan Waszkiewicz, Oleg Juszko.

Kurator: Kestutis Kuizinas

Organizator i miejsce wystawy: Centrum Kultury Współczesnej, Wilno, ul. Vokieciu 2.

Wystawa zorganizowana przy współpracy Republiki Litewskiej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej, SIDA (Swedish International Development Cooperation Agency).

Asystent kuratora: Julija Fomina

Konsultacja i koordynacja na Białorusi: Tatiana Bembel i Irina Stalnia

Asystent projektu: Hanna Samarska (Europejski Humanitarny Uniwersytet)

Podziękowania Walentynie Kisalowaj i Galerii „U” w Mińsku.

Aneta Iwaniuk/nn.by/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply