Wielka Brytania oficjalnie uznała Grupę Wagnera za organizację terrorystyczną – informuje służba prasowa rządu Wielkiej Brytanii.

„Rosyjska organizacja najemników, Grupa Wagnera, została dziś (15 września) zdelegalizowana jako organizacja terrorystyczna po wydaniu dekretu w parlamencie w środę (6 września).

Zarządzenie to wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym i sprawi, że przynależność do Grupy Wagnera lub aktywne wspieranie tej grupy w Wielkiej Brytanii stanie się przestępstwem zagrożonym karą 14 lat więzienia, która może zostać orzeczona wraz z grzywną lub zamiast niej” – stwierdzono w oświadczeniu.

Jak informuje w czwartek agencja prasowa Reuters, zdjęcia satelitarne bazy wojskowej na południowy wschód od stolicy Białorusi, Mińska, wydają się pokazywać demontaż namiotów w ostatnich tygodniach, co może wskazywać na likwidację bazy Wagnera.

Zdjęcia bazy wojskowej w miejscowości Cel w obwodzie mohylewskim, wykonane 25 lipca, 25 sierpnia i 9 września i dostarczone przez firmę Planet Labs zajmującą się obrazowaniem Ziemi, wydają się pokazywać stopniowy demontaż namiotów w obozie.

Reutersowi nie udało się zweryfikować charakteru zmian w obozie.

Według opublikowanych fotografii zrobionych przez Planet Labs w środę 23 sierpnia, z 273 specjalnych, zapewne 20-osobowych namiotów wojskowych 101, czyli ponad jedna trzecia, zostało już złożonych. Mogło tam być wcześniej zakwaterowanych około 2 tys. „wagnerowców”. Wcześniej szacowano, że w obozie pod Osipowiczami może przebywać około 5 tys. rosyjskich najemników. Zaznaczono, że nie jest jasne, dokąd zabrano sprzęt i gdzie udali się sami członkowie Grupy Wagnera.

Radio Swoboda podaje też, że według zdjęć satelitarnych proces zwijania tego obozu zaczął się prawdopodobnie już na początku sierpnia, a nie w ostatnim czasie. Jednocześnie, zmiany najwyraźniej dotyczą niemal wyłącznie strefy mieszkalnej. Zaobserwowana redukcja w sprzęcie wojskowym jest bardzo niewielka.

Jak zaznaczono, kanały w serwisie Telegram, powiązane z „wagnerowcami” twierdzą, że część członków grupy rzeczywiście opuściła Białoruś. Według tych informacji, niektórzy wyjechali do Rosji na wakacje, a inni zostali przerzuceni do Afryki. Niewykluczone, że część najemników została przemieszczona w inne miejsca na białoruskim terytorium. Wcześniejsze zdjęcia satelitarne pokazywały, że prawdopodobnie na terenie poligonu kilkanaście kilometrów od Celu, kopane były rowy lub okopy.

Ukraińska straż graniczna twierdzi z kolei, że rosyjscy najemnicy wyjeżdżają z Białorusi. Rzecznik ukraińskich pograniczników, Andrij Demczenko powiedział w rozmowie z portalem Ukrainska Prawda, że w ostatnim czasie zaobserwowano wyjazd wagnerowców z Białorusi.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply