Wielka Brytania ogłosiła, że wycofuje swoje niszczyciele min typu Sandown zastępnując je autonomicznymi platformami – poinformował pod koniec czerwca portal UK Defence Journal. Ukraińska marynarka podała, że Brytyjczycy przekażą jej dwa okręty tego typu.

Jak poinformował portall UK Defence Journal, Wielka Brytania ogłosiła, że wycofuje swoje Niszczyciele min typu Sandown zastępnując je autonomicznymi platformami. Ukraińska marynarka poinformowała, że Brytyjczycy przekażą jej dwa okręty tego typu.

„W najbliższym czasie Marynarka Wojenna Ukrainy spodziewa się przekazania do swojego magazynu dwóch okrętów typu „Sendown”, które obecnie znajdują się w Royal British Navy, po pełnym audycie, naprawie, modernizacji, dodatkowym wyposażeniu i odpowiednim przygotowaniu personelu Marynarki Wojennej Ukrainy. Ponadto zgodnie z wymaganiami Marynarki Wojennej Ukrainy zostanie zbudowanych osiem łodzi rakietowych, z których pierwsze dwa powstaną bezpośrednio w Wielkiej Brytanii, a reszta już na Ukrainie. Planowana jest także pomoc Wielkiej Brytanii w budowie baz morskich na Morzu Azowskim i Morzu Czarnym”.

Ogłaszając memorandum, ambasada brytyjska w Kijowie napisała:

„Na pokładzie HMS DEFENDER w Odessie brytyjski minister ds. zamówień obronnych Jeremy Quin i wiceminister obrony Ukrainy Oleksandr Myroniuk podpisali ważne memorandum dla morskich projektów partnerskich między konsorcjum przemysłu brytyjskiego a marynarką wojenną Ukrainy. Memorandum przewiduje wspólne projektowanie i budowę okrętów wojennych przez Wielką Brytanię i Ukrainę, budowę dwóch Baz Marynarki Wojennej. To kolejny krok w rozwoju dwustronnej współpracy brytyjsko-ukraińskiej w zakresie wzmacniania ukraińskiej marynarki wojennej, która stoi w obliczu ciągłych zagrożeń na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim”.

Ceremonia podpisania odbyła się na pokładzie jednego z najnowocześniejszych okrętów Royal Navy, HMS Defender, a świadkami byli: Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Oleksy Danilow, Admirał Tony Radakin oraz ambasador Wielkiej Brytanii na Ukrainie Melinda Simmons. Obserwowali także wspólne działania szkoleniowe ukraińskich, brytyjskich i amerykańskich sił specjalnych.

Obecnie nie ma szczegółów, co do tego, które statki otrzyma Ukraina.

Już w 2020 roku Wielka Brytania informowała, że chce zwiększyć swoje zaangażowanie w odbudowę ukraińskiej marynarki wojennej w specjalnej inicjatywie mającej na celu przeszkolenie ukraińskich marynarzy. Wielka Brytania od jakiegoś czasu prowadzi z Ukrainą szkolenia morskie. Brytyjczycy rozszerzyli zakres szkolenia wojskowego, znanego jako Operacja Orbital, wysyłając zespoły szkoleniowe z Royal Navy i Royal Marines, aby wzmocnić ukraińską marynarkę wojenną w obliczu rosnących zagrożeń ze strony Rosji na Morzu Azowskim.

Kresy.pl/UK Defence Journal

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply