Loty z Iraku na Białoruś wstrzymane

Ambasador Unii Europejskiej w Iraku Martin Huth poinformował w środę, że loty z tego kraju do Mińska zostaną wstrzymane na dziesięć dni.

Jak przekazał portal LRT, ambasador Unii Europejskiej w Iraku Martin Huth poinformował w czwartek, że loty z tego kraju do Mińska zostaną wstrzymane na dziesięć dni.

„Z kilku źródeł słyszeliśmy, że loty są odwołane na najbliższe dziesięć dni. Wydaje się, że jest to bardzo wiarygodna informacja. Wygląda na to, że przesłano to z Iraqi Airways do wszystkich biur podróży w kraju” – powiedział w środę wieczorem dyplomata, dodając, że nie otrzymał jeszcze oficjalnego powiadomienia od irackich linii lotniczych.

Zobacz też: Łukaszenko nakazał wzmocnienie granicy, w tle odsyłanie migrantów przez Litwę

Huth powiedział również, że rząd iracki powołał we wtorek komisję do zbadania rzekomego przerzutu irackich imigrantów na Litwę przez Białoruś. Według informacji na stronie internetowej białoruskiego lotniska w czwartek loty Iraqi Airways z Basry do Mińska zostały odwołane. Samolot miał wystartować o 08:15 z Basry i wylądować w Mińsku o 13:00 czasu białoruskiego.

Unia Europejska jest zaangażowana w negocjacje z Bagdadem w celu nakłonienia Iraku do zmniejszenia liczby lotów do Mińska. Bruksela i Wilno proszą także o pomoc w powrocie obywateli Iraku – którzy nielegalnie przekroczyli granicę na Litwę – do ich kraju pochodzenia.

Zobacz też: Frontex nagrał białoruskich pograniczników eskortujących migrantów do granicy z Litwą [+VIDEO]

Jak informowaliśmy, Mińsk miał uzyskać połączenia lotnicze z trzeba kolejnymi miastami w Iraku. Informacja o tym ukazała się stronie internetowej portu lotniczego w Mińsku oraz w harmonogramie sezonowym. Loty miały być obsługiwane przez irackiego narodowego przewoźnika lotniczego Iraqi Airways.

Jak podawaliśmy w niedzielę, napływ nielegalnych imigrantów na Litwę z terytorium Białorusi nie maleje. Według danych z 1 sierpnia od początku roku na Litwę napłynęło już nielegalnie 3545 osób, to jest około 43 razy więcej niż w roku ubiegłym, kiedy to służba graniczna wykryła tylko 81 takich przypadków. Wśród zatrzymanych na Litwie nielegalnych migrantów zdecydowanie dominują obywatele Iraku, których ujęto 2299. Pozostali pochodzą głównie z Kongo, Kamerunu, Syrii, Rosji, Iranu, Gwinei, Afganistanu.

Obywatele Iraku przybywają na Białoruś legalnie, a następnie przekraczają już nielegalnie granicę z krajami Unii Europejskiej. Litewscy politycy oskarżają Białoruś, że dzieje się to przy biernej postawie jej służb bezpieczeństwa lub wręcz przy ich pomocy. 6 lipca sam przywódca Białorusi komentując sytuację migracyjną stwierdził – „nie będziemy nikogo zatrzymywać”.

Kresy.pl/LRT

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply