Wicepremier Ukrainy Iwanna Kłyumpisz-Cincadze przestrzega przez „polityczną grą Wołyniem” i używaniem tej kwestii w konfrontacjach na płaszczyźnie politycznej.

Ukraińska wicepremier stwierdziła, że apel ukraińskich intelektualistów, w którym przebaczają i proszą o przebaczeniejest konsekwencją uchwały polskiego Sejmu w sprawie Zbrodni Wołyńskiej. Polscy parlamentarzyści zaznaczyli w nim, że ofiary tej tragedii nadal nei zostały należycie upamiętnione.

To bardzo naturalna reakcja prawicowych partii na Ukrainie. Nie oznacza to jednak, że to przeważający głos w ukraińskim parlamencie, że taka decyzja zostanie podjęta. To jednak pokazuje, co może oznaczać nieprzemyślany do końca krok– oceniła ukraińska Kłyumpisz-Cincadze.

(…)mam nadzieję, że to jest lekcja, z której wszyscy wyciągniemy wnioski, która pozwoli nam zrozumieć, że taka konfrontacja na politycznej płaszczyźnie nie jest korzystna dla nikogo z nas. Jestem przekonana, że to dyskusja dla historyków i potem zaakceptujemy, cokolwiek oni przedstawią, jako wspólne stanowisko specjalistów w tej dziedzinie. To nieodpowiedzialne ze strony polityków, żeby grać tą kartą politycznie– dodała.

Najwyższa Rada potępiła uchwałę polskiego Sejmu i Senatu. Ukraińcy zaapelowali o wzajemne przebaczenie.

Czytaj także:

Źródło w PiS: USA naciskały na Polskę ws. uchwały o ludobójstwie wołyńskim

Sejm przyjął uchwałę o ludobójstwie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej

Parlament Ukrainy potępił polski Sejm za uchwałę ws. ludobójstwa na Wołyniu

PAP/KRESY.PL

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. krok
  krok :

  Ale głupoty plecie ta Pani ukraińska wicepremier. Przecież niejednokrotnie była próba konfrontacji ze strony historyków i działaczy kresowych Polskich, zaproszenia na wspólne spotkania, na których omawiano kwestie ludobójstwa na Wołyniu. Przedstawiano dowody, zeznania światków, dokumenty i inne materiały w tym fotograficzne, świadczące bezspornie o ludobójstwie Polaków, nie przez jakiś tam nacjonalistów, lecz przez sąsiadów zza płotu, ukraińców. Na każdy taki apel, próbę rozmowy, krzyczeli swoje hańba, wychodzili mówiąc , że to nie prawda, ale najczęściej się nie pojawiali. Ni można dać ukrianie, żeby zakłamywali, tuszowali, o tym prawdę.
  A JEŚLI POLSKA O NICH ZAPOMNI, TO KAMIENIE O POMSTĘ WOŁAĆ BĘDĄ

 2. kresmen
  kresmen :

  ależ oczywiście . NIEMCY by chcieli aby zapomnieć o holokauście, TURCY – by chcieli aby zapomnieć o mordach Ormian – ROSJANIE by chcieli aby zapomnieć o Katyniu – dlaczego BANDEROWCY by nie chcieli chcieć, aby wszyscy zapomnieli o ludobójstwie jakiego się dopuścili – WYJĄTKOWO SADYSTYCZNEGO , ROBIONEGO Z SADYSTYCZNĄ PASJĄ !

 3. algirdaitis
  algirdaitis :

  Ta kobieta udaje glupia czy nia jest? Najpozniej Ukraincy upolitycznili to w momencie zrobienia ze stepana bandery bohatera Ukrainy i uznaniu upa z oun za bohaterskie organizacje. Polscy politycy i polscy uzyteczni idioci upolityczniali ten temat od 1989 przez zaniechania i zamiatanie tematu pod dywan i wmawianiu Polakom, jacy to Ukraincy sa przyjaciolmi Polski. Kazdy z tych polglowkow zapomina, ze prawda zawsze na wierzch wyplynie.