Węgry są obok Turcji ostatnim państwem Sojuszu, który jeszcze nie ratyfikował protokołów w sprawie akcesji Finlandii i Szwecji do NATO. Węgierscy socjaliści chcieli przyspieszyć głosowanie w tej sprawie, ale ich wniosek został odrzucony.

W poniedziałek podczas trwającej jesiennej sesji węgierskiego parlamentu, Bertalan Toth, lider opozycyjnej Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) złożył wniosek o przeprowadzenie we wtorek debaty i poddanie pod głosowanie protokołów w sprawie akcesji Finlandii i Szwecji do NATO. Wniosku nie poparli posłowie rządzącej koalicji Fidesz-KDNP.

Toth zamieścił w sieci komentarz do tej sytuacji. Napisał na Facebooku, że „jest to niezrozumiała i nieuzasadniona decyzja, biorąc pod uwagę, że Finlandia i Szwecja są oddanymi partnerami NATO”.

Sprawę skomentował też prezydent Finlandii, Sauli Niinisto. W jego ocenie, odrzucenie wniosku węgierskiego socjalistów było spowodowane albo tym, że wnioski opozycji z reguły są w Budapeszcie odrzucane, albo dużą presją na Węgrzech co do uchwalenia ustaw związanych ze sprawami unijnymi. Nie widzi w tym jednak zagrożenia dla kwestii przystąpienia swojego kraju do Sojuszu.

Peter Ungar, współprzewodniczący Węgierskiej Partii Zielonych (LMP), posiadającej 5 deputowanych w 199-osobowym parlamencie zaznaczył, że to w zasadzie Fidesz wnosił o poparcie dla rozszerzenia NATO o kraje nordyckie prawie trzy miesiące temu, jednak nie wciąż nie poddał tej kwestii pod głosowanie. Jego zdaniem, socjaliści chcieli po prostu to przyspieszyć.

Wniosek MSZP w sprawie włączenia punktu dotyczącego przyjęcia nowych krajów do NATO został odrzucony przez przewodniczącego parlamentu, László Kövéra. Socjaliści wnieśli w tej sytuacji o otwarte głosowanie w tej sprawie. Ich wniosek został jednak przegłosowany za sprawą większości Fidesz-KDNP.

Ungar twierdzi, że Fidesz chce maksymalnie odsunąć takie głosowanie w czasie, co miałoby być gestem w stronę Turcji, a także Rosji.

Węgierskie media podają, że głosowanie w sprawie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO jest przewidziane w trakcie jesiennej sesji Zgromadzenia Narodowego. Wydział prasowy parlamentu nie podaje jednak, kiedy mogłoby to nastąpić.

Węgry są jedynym krajem natowskim prócz Turcji, który jeszcze nie ratyfikował protokołów w sprawie akcesji Finlandii i Szwecji do NATO.

Jak pisaliśmy, w lipcu Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że Turcja zawiesi starania Finlandii i Szwecji o członkostwo w NATO, jeśli oba kraje nie dotrzymają obietnic dotyczących „walki z terroryzmem” złożonych w ubiegłym miesiącu. Wcześniej powiedział, że Finlandia i Szwecja muszą najpierw dotrzymać obietnic złożonych Turcji w umowie o zniesieniu jej weta w sprawie ich ofert członkostwa w NATO lub ratyfikacja nie zostanie wysłana do tureckiego parlamentu. Niedawno Erdogan powtórzył swoje oczekiwania w tej sprawie, zapowiadając, że inaczej Turcja będzie hamować proces akcesji obu państw nordyckich do Sojuszu.

W lipcu ruszył proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim. 7 lipca br. Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta RP akcesji Szwecji i Finlandii do NATO.

Finlandia i Szwecja ubiegają się o członkostwo w sojuszu obronnym w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, ale spotkały się ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła kraje nordyckie o wspieranie grup, które uznaje za terrorystyczne. W lipcu trzy kraje podpisały porozumienie na szczycie NATO w Madrycie. Turcja zniosła swoje weto w zamian za zobowiązania Szwecji i Finlandii w sprawie „walki z terroryzmem” i eksportu broni. Turcja zapowiedziała, że ​​będzie uważnie monitorować realizację porozumienia.

Przeczytaj: Szwecja wyda Turcji jej obywatela

Czytaj również: Ekstradycja za obrażanie Erdogana na Facebooku – Turcja ponownie interweniuje w Finlandii

rmf24.pl / dailynewshungary.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply