W środę węgierska partia rządząca Fidesz wystąpi z frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim – podają węgierskie media.

Według naszych informacji dziś przed południem Fidesz ogłosi, że występuje z frakcji Europejskiej Partii Ludowej – agencja “Reuter” powołuje się na węgierski, prorządowy dziennik Magyar Nemzet.

Przypomnijmy, że premier Viktor Orban napisał w niedzielę w liście do szefa frakcji EPL Manfreda Webera, że jego ugrupowanie wystąpi z frakcji EPL, jeżeli przyjęte zostaną zmiany w jej regulaminie.

Węgrzy od lat są celem krytyki sporej części polityków EPL ze względu na sprzeciw premiera Węgier wobec liberalnych kryteriów ideologicznych. Dodatkowym elementem, który zaostrzył sytuację była ostra krytyka pod adresem Manfreda Webera wygłoszona przez lidera deputowanych Fideszu w ramach EPL Támasa Deutscha. Sam Deutsch został zawieszony w prawach członka frakcji jeszcze w grudniu.

Propozycje zmian w regulaminie frakcji EPL  węgierski premier ocenił jako „zmianę wewnętrznych przepisów w rekordowym tempie i z takim zamiarem, by ułatwić wykluczenie naszych przedstawicieli, albo jeśli te dążenia nie uzyskają poparcia niezbędnej większości – stworzyć sklecone naprędce i wątpliwe prawnie warunki wykluczenia z frakcji naszych pochodzących z wyborów przedstawicieli w Parlamencie Europejskim”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Niniejszym informuję pana przewodniczącego frakcji, że jeśli kierownictwo i szefowie delegacji narodowych poddadzą pod głosowanie i przyjmą postanowienia przyjęte na spotkaniu 26 lutego, to Fidesz opuści frakcję.” – zadeklarował w swoim liście Orbán.

Czytaj także: Viktor Orban przyjął chińską szczepionkę na koronawirusa [+VIDEO]

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply