Do rosyjskiej armii zaczęły trafiać zestawy automatycznych kompleksów dowodzenia Zawiet, które mają zwiększyć możliwości i efektywność działania formacji przeciwpancernych.

Koncern Roselektronika, będący częścią państwowej, rosyjskiej korporacji Rostiech poinformował pod koniec lutego br. o rozpoczęciu seryjnych dostaw automatycznych kompleksów dowodzenia Zawiet (ros. „Przymierze”) dla pododdziałów przeciwpancernych.

Serwis „Wojennoje Obozrienie”, który o tym poinformował, nie podał jednak informacji o tym, ile zestawów miało trafić do rosyjskich żołnierzy, ani których okręgów wojskowych to dotyczy.

Założeniem systemu Zawiet jest zdolność do prowadzenia rozpoznania, śledzenia celów, oceny stopnia zagrożenia i rozdzielania ich pomiędzy środki ogniowe systemów przeciwpancernych. Oczekuje się, że dzięki nim znacznie wzrośnie istniejący potencjał obecnych i perspektywicznych systemów rakietowych i artyleryjskich. Podano też, że zadania te są realizowane z wykorzystaniem systemu sztucznej inteligencji. Zawiet ma zwiększyć szybkość działania formacji przeciwpancernych i jak najpełniej wykorzystać potencjał konkretnych środków ogniowych. Dzięki zsieciowaniu, możliwe ma być bardzo efektywne rozmieszczenie środków obrony przeciwpancernej wzdłuż danego odcinka frontu.

Każdy kompleks Zawiet składa się z dwóch pojazdów na pozbawionym standardowego uzbrojenia podwoziu BMP-3: wozu dowodzenia i wozu rozpoznania. Każdy ma załogę złożoną z 5 osób, z czego cztery zajmują się bezpośrednio obsługą elektroniki swoich maszyn. Wozy mogą też samodzielnie prowadzić rozpoznanie na polu walki, a także otrzymywać dane z innych pojazdów. Do samoobrony posiada na wieży zdalnie sterowany moduł uzbrojony w karabin maszynowy.

Systemy optoelektroniczne wozów wchodzących w skład kompleksu pozwalają na namierzenie celu na dystansie do 5 kilometrów za dnia i do 1,5 kilometra w nocy. Zasięg łączności wynosi do 100 km.

Zawiet posiada przenośny terminal umożliwiający współpracę obliczeniową dla przenośnych zestawów rakiet przeciwpancernych. Z kolei dla współpracy z samobieżnymi kompleksami przeciwpancernymi Chryzantema-SP, Szturm-SM, Kornet-D1 czy Sprut-SDM1 przewidziano osoby, „zunifikowany zestaw oprogramowania i sprzętu technicznego dowodzenia”.

Czytaj także: Ukraińcy modernizują zestawy przeciwpancerne Szturm-S do wersji SM

Dzięki zestawom przenośnym w ramach systemu Zawiet możliwe jest zorganizowanie pracy dowódców baterii i dywizjonów poza pojazdami opancerzonymi, na dystansie do pół kilometra.

Podano też, że jeden pojazd wchodzący w skład kompleksu Zawiet może współpracować jednocześnie z czterema podległymi mu stanowiskami dowodzenia i/lub pojazdami bojowymi czy stanowiskami ogniowymi. Jednocześnie, jest w stanie współdziałać z dwoma punktami wyższego szczebla dowodzenia. Całość działa w czasie rzeczywistym.

Topwar.ru / defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply