Do rosyjskiej armii zaczęły trafiać zestawy automatycznych kompleksów dowodzenia Zawiet, które mają zwiększyć możliwości i efektywność działania formacji przeciwpancernych.

Koncern Roselektronika, będący częścią państwowej, rosyjskiej korporacji Rostiech poinformował pod koniec lutego br. o rozpoczęciu seryjnych dostaw automatycznych kompleksów dowodzenia Zawiet (ros. „Przymierze”) dla pododdziałów przeciwpancernych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Serwis „Wojennoje Obozrienie”, który o tym poinformował, nie podał jednak informacji o tym, ile zestawów miało trafić do rosyjskich żołnierzy, ani których okręgów wojskowych to dotyczy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Założeniem systemu Zawiet jest zdolność do prowadzenia rozpoznania, śledzenia celów, oceny stopnia zagrożenia i rozdzielania ich pomiędzy środki ogniowe systemów przeciwpancernych. Oczekuje się, że dzięki nim znacznie wzrośnie istniejący potencjał obecnych i perspektywicznych systemów rakietowych i artyleryjskich. Podano też, że zadania te są realizowane z wykorzystaniem systemu sztucznej inteligencji. Zawiet ma zwiększyć szybkość działania formacji przeciwpancernych i jak najpełniej wykorzystać potencjał konkretnych środków ogniowych. Dzięki zsieciowaniu, możliwe ma być bardzo efektywne rozmieszczenie środków obrony przeciwpancernej wzdłuż danego odcinka frontu.

Każdy kompleks Zawiet składa się z dwóch pojazdów na pozbawionym standardowego uzbrojenia podwoziu BMP-3: wozu dowodzenia i wozu rozpoznania. Każdy ma załogę złożoną z 5 osób, z czego cztery zajmują się bezpośrednio obsługą elektroniki swoich maszyn. Wozy mogą też samodzielnie prowadzić rozpoznanie na polu walki, a także otrzymywać dane z innych pojazdów. Do samoobrony posiada na wieży zdalnie sterowany moduł uzbrojony w karabin maszynowy.

Systemy optoelektroniczne wozów wchodzących w skład kompleksu pozwalają na namierzenie celu na dystansie do 5 kilometrów za dnia i do 1,5 kilometra w nocy. Zasięg łączności wynosi do 100 km.

Zawiet posiada przenośny terminal umożliwiający współpracę obliczeniową dla przenośnych zestawów rakiet przeciwpancernych. Z kolei dla współpracy z samobieżnymi kompleksami przeciwpancernymi Chryzantema-SP, Szturm-SM, Kornet-D1 czy Sprut-SDM1 przewidziano osoby, „zunifikowany zestaw oprogramowania i sprzętu technicznego dowodzenia”.

Czytaj także: Ukraińcy modernizują zestawy przeciwpancerne Szturm-S do wersji SM

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dzięki zestawom przenośnym w ramach systemu Zawiet możliwe jest zorganizowanie pracy dowódców baterii i dywizjonów poza pojazdami opancerzonymi, na dystansie do pół kilometra.

Podano też, że jeden pojazd wchodzący w skład kompleksu Zawiet może współpracować jednocześnie z czterema podległymi mu stanowiskami dowodzenia i/lub pojazdami bojowymi czy stanowiskami ogniowymi. Jednocześnie, jest w stanie współdziałać z dwoma punktami wyższego szczebla dowodzenia. Całość działa w czasie rzeczywistym.

Topwar.ru / defence-ua.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz