Szef MSZ Węgier Péter Szijjárto powiedział po spotkaniu z szefem ukraińskiej dyplomacji, że liczy na konstruktywny dialog z nowymi władzami w Kijowie, którego rezultaty będą satysfakcjonujące dla Węgrów z Zakarpacia.

W czwartek w Nowym Jorku przy okazji Zgromadzenia Ogólnego ONZ doszło do spotkania szefów dyplomacji Węgier i Ukrainy, Pétera Szijjártó i Wadyma Prystajko. Było to pierwsze spotkanie obu ministrów.

Jak podała węgierska agencja MTI, po spotkaniu szef MSZ Węgier powiedział, że obie strony są zainteresowane dobrosąsiedzkimi relacjami oraz odnowieniem więzi na tym samym poziomie, na jakim były one jeszcze kilka lat temu. Dodał, że Prystajko wyraził otwartość na dyskusję o wszelkich kwestiach bilateralnych w elastyczny sposób, a samo spotkanie odbyło się „w pozytywnej i konstruktywnej atmosferze”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Przybliżyło nas to do możliwości rozmowy o nowym początku dla relacji Ukraina-Węgry w niezbyt odległej przyszłości – powiedział Szijjártó. Wyraził też nadzieję, że gdy obie strony wykażą konstruktywne podejście do dialogu, to dojdą do rezultatów, które będą satysfakcjonujące dla etnicznych Węgrów z Zakarpacia na Ukrainie.

Szijjártó powiedział, że dialog z nowymi liderami Ukrainy jest łatwiejszy niż z poprzednimi. Zaznaczył, że Węgry dołożą wszelkich starań, by zapewnić poprawę relacji między obu krajami. Szef węgierskiej dyplomacji przypomniał też, że w ciągu ostatnich kilku lat, spory między Węgrami i Ukrainą koncentrowały się na kwestii podwójnego obywatelstwa oraz ukraińskich ustaw o oświacie i o języku państwowym, które, jak zaznaczył, dyskryminują społeczność Węgrów z Zakarpacia.

Według relacji strony ukraińskiej, podczas spotkania obaj ministrowie zgodzili się na ustanowienie kontaktów między prezydentami Ukrainy i Węgier. Sam Prystajko określił swoje spotkanie z Szijjarto jako dobre.

„Strony przedyskutowały perspektywy rozwijania dialogu politycznego, współpracy gospodarczej, jak również wznowienie działalności wspólnej, międzyrządowej ukraińsko-węgierskiej komisji ds. współpracy gospodarczej” – podało w oficjalnym komunikacie MSZ Ukrainy.

W marcu br. szef Szijjártó powiedział, że Węgry nie zmienią swojego stanowiska ws. Ukrainy, dopóki rząd w Kijowie nie zaprzestanie prowadzenia „antywęgierskiej polityki”.

– Nie poświęcimy praw społeczności węgierskich na ołtarzu jakiegokolwiek interesu geopolitycznego, mimo wszelkiej presji, nawet ze strony dobrego przyjaciela – podkreślił szef MSZ Węgier, odnosząc się do ówczesnej postawy USA oraz działań władz w Kijowie, w tym prezydenta Petra Poroszenki.

Czytaj także: Rząd Węgier proponował Ukrainie odnowienie relacji. MSZ Ukrainy wezwało węgierskiego ambasadora

MTI / Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz