Dwa węgierskie myśliwce Gripen poderwały się 25 września z bazy w Szawlach na Litwie, by przechwycić pięć rosyjskich samolotów wojskowych lecących nad Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej Łotwy.

Dwa myśliwce Jas-39 Gripen należące do węgierskich sił powietrznych zostały poderwane w czwartek 25 września w celu przechwycenia rosyjskich maszyn wojskowych, które poruszały się nad Morzem Bałtyckim. Informacje o zdarzeniu przekazały węgierskie siły zbrojne.

Według komunikatu, w skład grupy rosyjskich statków powietrznych wchodziły  samoloty Su-30, Su-35 oraz trzy MiG-31. Całość operowała w przestrzeni międzynarodowej, w rejonie graniczącym z łotewską przestrzenią powietrzną.

Zobacz też: Trump: NATO powinno zestrzeliwać rosyjskie samoloty naruszające przestrzeń powietrzną

Węgierskie Gripeny wystartowały z bazy lotniczej w Szawlach na Litwie, gdzie obecnie stacjonują w ramach misji NATO Baltic Air Policing. Misja ta ma na celu stałe monitorowanie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, które nie dysponują własnym lotnictwem bojowym w odpowiedniej liczbie, by samodzielnie wykonywać zadania tego rodzaju.

Po poderwaniu węgierskie samoloty przechwyciły rosyjskie maszyny i eskortowały je w dalszym locie nad Bałtykiem. Zgodnie z praktyką obowiązującą w Sojuszu, takie działania są prowadzone rutynowo, aby zapewnić bezpieczeństwo granic powietrznych NATO oraz odstraszać potencjalne naruszenia.

Zobacz też: Ambasador Rosji we Francji: zestrzelenie rosyjskiego samolotu przez NATO „oznaczałoby wojnę”

Kresy.pl

Tagi: , ,
forma płatności