We wtorek we Wrocławiu rozpoczęła działanie filia Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie. Jest to jedyna tego typu placówka na obszarze Unii Europejskiej. Nie będzie kształcić studentów, ma działać jako instytucja kultury. Jednym z inicjatorów powstania filii jest były prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

Filię ukraińskiej uczelni poprowadzi Fundacja Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego. Została ona założona latem ub. roku przez byłego prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza, biskupa Włodzimierza Juszczaka, greckokatolickiego ordynariusza diecezji wrocławskiej oraz rektora uczelni ks. dra Bogdana Pracha.

„Nigdy nie myśleliśmy, że doczekamy takiej tragedii, jak wojna. Bardzo dużo ludzi wyjechało z Ukrainy. Tam gdzie są Ukraińcy, tam ma być Ukraiński Uniwersytet Katolicki” – powiedział „Gazecie Wrocławskiej” ks. dr Prach. Zaznaczył, że w Polsce społeczność ukraińska, szczególnie we Wrocławiu, jest bardzo liczna i miało to istotny wpływ na lokalizację filii UKU.

Czytaj także: Ukraińcy stanowią 37 proc. mieszkańców Rzeszowa i 28 proc. Wrocławia

 

„Poza tym wiedzieliśmy, że Wrocław szeroko otworzył serce dla Ukraińców. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy w obszarze pomocy Ukrainie” – dodał rektor.

Zobacz: Wrocław zatrudnia ukraińskich nauczycieli – ponad 1000 chętnych

Zgodnie z oficjalną deklaracją, głównym fundamentem uczelni są wartości chrześcijańskie i ogólnoludzkie, na których budowana jest współpraca na postsowieckim terenie Ukrainy i nie tylko. Poza Wrocławiem, o zlokalizowanie filii UKU ubiegały się m.in. Monachium czy Paryż.

Według relacji „Gazety Wrocławskiej” podczas oficjalne inauguracji w obecności władz województwa i Wrocławia, przedstawiono wstępne założenia filii lwowskiej uczelni.

Poinformowano zarazem, że wrocławska filia nie będzie kształcić studentów. Ma pełnić funkcję instytutu kultury o charakterze akademickim. Jednym z pierwszych wydarzeń, zorganizowanych przez tę filię, był panel dyskusyjny pt. „Wojna w Ukrainie jako wyzwanie dla wolności i demokracji w Europie”. Planowana jest organizacja spotkań, prelekcji, debat, wystaw i różnych form popularnonaukowych oraz społeczno-politycznych. Ponadto, lwowska uczelnia podpisała porozumienie z Uniwersytetem Wrocławskim oraz Politechniką Wrocławską. Dotyczy ono szerokiej współpracy między naukowcami.

Rafał Dutkiewicz, były długoletni prezydent Wrocławia, został senatorem honorowym lwowskiej uczelni.

Czytaj także: Dutkiewicz: Ukraińcy we Wrocławiu są błogosławieństwem i lekarstwem na polską ksenofobię

Ukraiński Uniwersytet Katolicki został założony w 1994 roku we Lwowie, pod egidą Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej. Początkowo działał pod nazwą Lwowska Akademia Teologiczna. To pierwszy uniwersytet katolickim, który został otwarty na terytorium byłego Związku Radzieckiego. Uczelnia ma już swoje filie m.in. w Londynie i w Chicago.

Zobacz także: Polacy dyskryminowani na polskich uczelniach. Ukraińcy z zagwarantowanym limitem miejsc

Czytaj także: KKP: Rząd uruchomił szybką ścieżkę przyznawania obywatelstwa Ukraińcom

gazetawroclawska.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Kiedyś mieliśmy radziecką Legnicę, teraz mamy banderowski Wrocław, a w nim uniwersytety – na jednym kształcili się czołowi polscy politycy, w tym historycy, wg których Oświęcim został wyzwolony przez Ukraińców. Jest tam również pomnik banderowskiego biskupa. Signum temporis.