Szef MSZ przekonuje, że nie ma żadnych nacisków na Polskę ze strony USA.

Witold Waszczykowski tłumaczył się dziś mediom ze słów Antoniego Macierewicza, który komentując krytyczne oceny w USA na temat przestrzegania w Polsce procedur demokratycznych, powiedział: „Ludzie, którzy budowali swoje państwo dopiero w XVIII wieku, będą mówili nam, co to jest demokracja„.

Macierewicz nie odniósł się do konkretnego państwa– tłumaczył dziś Witold Waszczykowski w TVN24.

Zdaniem szefa MSZ nie ma żadnych nacisków na Polskę ze strony USA.

W czasie ostatnich miesięcy widziałem się z wieloma politykami amerykańskimi. Ja nie uzyskałem żadnych pouczeń, rozmowy były przyjacielskie i otwarte. Nie jest to prawda, ze Amerykanie naciskają. Amerykanie pytają, ja zapewniłem, że główny wniosek zostanie podjęty: że będzie komisja w Sejmie i próba budowania konsensusu. Amerykanie przyjęli to jako ciekawą propozycję– mówił.

W czasie mojej ostatniej rozmowy z ambasadorem amerykańskim informowałem go o tym, że zamierzamy podjąć wnioski Komisji Weneckiej (…) Uprzedziłem go, że będziemy proponować, żeby parlament stworzył specjalną komisję, która wnioski Komisji Weneckiej będzie próbowała analizować i na drodze konsensu politycznego wspólnie z opozycją rozstrzygnąć. To zostało przyjęte z zadowoleniem– dodał Waszczykowski.

Zapytany, kto jest dzisiaj największym sojusznikiem Polski na świecie, Waszczykowski odpowiedział: – Oczywiście największym sojusznikiem w ramach NATO są Stany Zjednoczone, potem kraje najbliżej położone.

tvn24/300polityka.pl/KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    mopveljerzyjj :

    12 lutego 2016 roku w Monachium ustalenia i umowy w zakresie nowego ładu na świecie odbyły się za zamkniętymi drzwiami. Podczas, gdy mocarstwa światowe ustalały podział swoich stref wpływów – polscy politycy topili się w oparach absurdu i debatach bez najmniejszego znaczenia dla przyszłości kraju. W nowym układzie sił gwarantem stabilizacji są Stany Zjednoczone, Niemcy i Rosja. Nowy układ sił zakłada, że Rosja zapewni spokój w Syrii i w Iranie, natomiast USA zapewnią spokój w Iraku i jego peryferiach. Jednocześnie Rosja otrzymała wolną rękę w regionie Europy Wschodniej (były bufor ZSRR), w zamian za dopilnowanie, aby Nowy Jedwabny Szlak nigdy nie powstał. USA będą blokować morskie drogi rozwoju Chin, a Rosja będzie blokować lądowe drogi rozwoju Chin.USA skasowały wszystkie swoje projekty w Europie Środkowo-Wschodniej. Nigdy w Polsce nie powstaną amerykańskie bazy i nigdy w Polsce nie będzie stałej obecności wojsk NATO z USA lub Europy Zachodniej. Amerykanie mają jedną, bardzo prostą zasadę, którą kierują się w polityce i bezpieczeństwie : biznes. Postanowienia z konferencji w Monachium mają zatem kluczowe znaczenia dla całego świata. Poszły w świat informacje o wycofaniu się zaangażowania USA w Polsce ponieważ wyraznie odsunęła sie ona od demokracji.

  2. upadlina
    upadlina :

    waszczykowski robi to co zwykle, czyli z siebie idiotę!!….. „Macierewicz nie odniósł się do konkretnego państwa” – powiedział ten jełop, co ma udowodnić, że nie chodziło o usmańców, tylko o jakieś inne państwo, które powstało w XVIII wieku!!…….To imbecyl jakich mało!!