Koszty utrzymania mieszkania w Polsce w 12-miesięcznym okresie do sierpnia 2022 r. wzrosły o 23 proc. rok do roku. Jest to zmiana kilkukrotnie większa niż w poprzednim roku – podał w piątek think-tank HRE, powołując się na dane Eurostatu.

„To duża zmiana, bo gdybyśmy wzięli pod uwagę te same miesiące, ale z roku 2020 oraz 2021, to okazuje się, że w tym czasie wzrost kosztów wynosił niecałe 6 proc.” – podkreślili eksperci HRE Oskar Sękowski i Bartosz Turek.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1296 PLN    (5.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Wszystko diametralnie zmieniły (…) skokowe podwyżki cen opału (200 proc. rdr), prądu (40 proc. rdr) czy na przykład gazu (38 proc. rok do roku)” – przekazali analitycy.

Eksperci zwrócili także uwagę na „znaczny wzrost” kosztów usług kanalizacyjnych, dostarczania wody czy usług związanych z prowadzeniem domu czy mieszkania. Jak podkreślają, „w danych Eurostatu na temat inflacji nie ma wręcz niczego, co w ciągu roku staniało, a co składa się na koszty prowadzenia i utrzymania domu w Polsce”.

Polska znajduje się na ósmym miejscu pod względem wysokości podwyżek wśród krajów analizowanych przez Eurostat. Najwyższe wzrosty kosztów odnotowały: Turcja (o 80 proc. rdr), Estonia (65 proc. rdr) i Łotwa (44 proc.). Średnia unijna to wzrost na poziomie 17 proc. rdr.

W takich krajach jak Szwajcaria, Islandia, Luksemburg, Malta, Francja czy Finlandia koszty utrzymania i prowadzenia mieszkania w ciągu ostatniego roku wzrosły o mniej niż 10 proc.

Najmniejszy – o 5 proc. rok do roku – wzrost kosztów utrzymania domu lub mieszkania odnotowano w Szwajcarii. Zdaniem analityków na wynik tego kraju, choć ceny nośników energii także tam wzrosły o „kilkadziesiąt procent”, złożyły się takie czynniki jak wysokie dochody, silna waluta i miks energetyczny – Szwajcarzy większość energii produkują w elektrowniach wodnych i atomowych.

Jak informowaliśmy, dane GUS pokazują, że we wrześniu inflacja w Polsce nie osłabła, lecz znów przyspieszyła, przekraczając poziom 17 proc. w ujęciu rocznym, najwyższego od 25 lat. Zdaniem analityków, ceny będą rosły dalej, a wraz z nimi w górę pójdą stopy procentowe.

Czytaj także: Marszałek Witek uważa, że obecne ceny energii i wysoka inflacja to nie wina rządu

Zobacz: Analiza: Ceny w sklepach rosną szybciej niż inflacja. Wzrost o prawie 24 proc.

Kresy.pl / 300gospodarka.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz