Gazeta „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze, że niemieccy lekarze przewidują, iż w związku z koronawirusem w krótkim czasie może zabraknąć miejsc na oddziałach intensywnej terapii, stąd opracowano katalog zaleceń w sprawie decyzji, kogo leczyć, a kogo nie.

Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” twierdzi, że dotarł do dokumentu, który przygotowało i podpisało siedem niemieckich stowarzyszeń medycznych. Wśród nich są m.in. Niemiecki Interdyscyplinarny Związek Medycyny Intensywnej i Ratunkowej oraz Akademia Etyki w Medycynie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6663.39 PLN    (30.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Autorzy dokumentu twierdzą, że w związku z postępującą pandemią na oddziałach intensywnej terapii może zabraknąć miejsc „dla wszystkich potrzebujących pacjentów”. Zaznaczono w nim, że w razie braku możliwości przyjęcia wszystkich ciężko chorych, to decyzję o podziale ograniczonych zasobów „trzeba podejmować analogicznie do systemu segregacji w medycynie ratunkowej, tzw. triażu”. Przyznano przy tym, że podejmowanie decyzji o tym, kogo przyjąć, a kogo nie, będzie „ogromnym wyzwaniem emocjonalnym dla zespołu leczącego” i w związku z tym ważne jest wprowadzenie jasnych zasad.

 

Według „FAZ”, z dokumentu wynika też, że w sytuacji niedoboru miejsc i zasobów trzeba będzie podejmować decyzje o tym, kiedy próby leczenia mają zostać wstrzymane. Stowarzyszenia lekarskie w takich sytuacjach proponują „zasadę wielu oczu”. Sprowadza się ona do wydania oceny przez czterech medyków: dwóch lekarzy z doświadczeniem w intensywnej terapii, członka personelu pielęgniarskiego oraz jeszcze jednego specjalisty.

Co więcej, w dokumencie sprecyzowano, że niemieccy lekarze mogą zwolnić pacjenta, „jeśli zaczął się u niego proces umierania, jeśli leczenie jest bezcelowe, ponieważ nie można oczekiwać poprawy lub stabilizacji, lub jeśli przeżycie może być zapewnione tylko poprzez stały pobyt na intensywnej terapii”.

Zalecenia te mają też być stosowane przy wszystkich przypadkach, nie tylko przy zakażeniach koronawirusem. Jednocześnie, jako kryterium selekcji nie można stosować wieku lub sytuacji społecznej pacjenta.

Według informacji z piątku rano, w Niemczech od początku epidemii potwierdzono łącznie 42 288 przypadków koronawirusa, natomiast z powodu wywoływanej przez niego choroby COVID-19 zmarły w tym kraju 253 osoby.

Przeczytaj: Koronawirus: Niemcy ogłosiły pakiet pomocowy – jego całkowita wartość sięgnie 750 miliardów euro

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz