Na cmentarzu ewangelickim w Łodzi odbył się dziś pogrzeb Olega Zakirowa. Byłego oficera smoleńskiego KGB, kóry w latach 80 XX wieku ujawnił prawdę o zbrodni katyńskiej.

Zakirow urodził się i wychował w Uzbeckiej SRR. Z wykształcenia prawnik, w 1975 roku wstąpił do KGB. Jak oficer radzieckiej specłużby przez dwa lata operował w Afganistanie. W 1985 roku awansowany do stopnia majora, służył w obwodzie smoleńskim. Zakirow miał świadomość rozmiaru i brutalności stalinowskich represji. Jego dziadek Madamin Chodżajew Chałchodżu zginął właśnie w czasie terroru zarządzonego przez Stalina w 1931 r.

Od 1984 roku Zakirow zainteresował się sprawą masowego mordu na polskich oficerach, którzy wedle radzieckiej historiografii mieli paść ofiarą Niemców. Major KGB zaczął swoje śledztwo w celu określania ilu oficerów Wojska Polskiego zamordowano i jakie były okoliczność zbrodni. Zakirow przeszukiwał archiwa, ale dotarł też do świadków działań NKWD, a w końcu samych zbrodniarzy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Uzyskane informacje pozwoliły mu upewnić się, że polscy jeńcy zostali w 1940 roku wymordowani przez NKWD. Prawdę tę przekazał dziennikarzom z Moskwy i Smoleńska. Swoje odkrycia przekazywał też do moskiewskiej ambasady RP. Jak ocenia Instytut Pamięci Narodowej Zakirow istotnie przyczynił się do nagłośnienia prawdy o tragedii polskich oficerów. Zreszta zajmował się także badaniem represji radzieckich władz wobec narodowych Polaków zamieszkujących przed wojną terytorium ZSRR, które doprowadziły w 1937 do tak ludobójczej „akcji polskiej”. Po opublikowaniu wniosków badań Zakirowa zaczęły się jego kłopoty. Ostatecznie został wyrzucony z KGB w 1991 roku.

Szykanowany, wyjechał do Polski wraz z żoną i córką. Żył w biedzie, która okresowo zmusiła go nawet do żebrania na ulicach. Dopiero w 2002 r. otrzymał obywatelstwo polskie. Potem przyznano mu 1500 zł renty i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Wobec skromnego uposażenie Zakirow pracował fizycznie. Swoją autobiografię zatytułował „Obcy element”. Zmarł 18 kwietnia.

Ministerstwo Obrony Narodowej zadeklarowało dziś, że sfinansuje postawienie pomnika i grobu Zakirowa.

dzieje.pl/dorzeczy.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz