W Kijowie nacjonaliści uczcili 78. rocznicę powstania UPA

W środę w Kijowie odbył się marsz z okazji 78. rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Pochód szedł pod hasłem „Walcz z kolaborantami” – poinformowała agencja informacyjna UNIAN.

Jak poinformowała w środę agencja informacyjna UNIAN, w Kijowie z okazji 78. rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii odbył się marsz, którego hasłem było „Walcz z kolaborantami”.

Po kilkutysięcznej imprezie ukraińscy nacjonaliści zgłosili swoje postulaty do Kancelarii Prezydenta. Działacze radykalnych ugrupowań uważają, że kraj potrzebuje ustawy o ochronie Ukrainy przed wrogimi kolaborantami.

Zobacz też: Ukraiński IPN uzależnia odblokowanie dalszych ekshumacji na Ukrainie od pełnej rekonstrukcji pomnika OUN-UPA na Górze Monastyrz

Szef dowództwa Korpusu Narodowego Maksym Żoryn zasugerował, że nieprzestrzeganie takiej ustawy wynika z infiltracji Kancelarii Prezydenta przez wrogich kolaborantów.

Aktywiści domagali się również, aby prokurator generalna Iryna Wenediktowa została zwolniona ze stanowiska z powodu jej „systematycznej pracy nad fabrykowaniem spraw i wrzucaniem ukraińskich patriotów za kratki”.

Trzeci postulat to „zaprzestanie prześladowania patriotów i broniących Ukrainy” przez rząd. „I wreszcie, aby rozpocząć prawdziwą walkę z piątą prorosyjską kolumną w kraju” – podkreślił Żoryn.

Zobacz też: We Lwowie-Zboiskach odnaleziono zbiorową mogiłę żołnierzy Wojska Polskiego [+FOTO]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta wyszedł, aby przyjąć listę żądań na piśmie. Aktywiści przekazali również projekt stosownej ustawy, którą chcą uchwalić.

Zobacz też: Rośnie gotowość Ukraińców do obrony kraju z bronią w rękach [SONDAŻ]

Kresy.pl/UNIAN
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz