W Kijowie nacjonaliści uczcili 78. rocznicę powstania UPA

W środę w Kijowie odbył się marsz z okazji 78. rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Pochód szedł pod hasłem „Walcz z kolaborantami” – poinformowała agencja informacyjna UNIAN.

Jak poinformowała w środę agencja informacyjna UNIAN, w Kijowie z okazji 78. rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii odbył się marsz, którego hasłem było “Walcz z kolaborantami”.

Po kilkutysięcznej imprezie ukraińscy nacjonaliści zgłosili swoje postulaty do Kancelarii Prezydenta. Działacze radykalnych ugrupowań uważają, że kraj potrzebuje ustawy o ochronie Ukrainy przed wrogimi kolaborantami.

Zobacz też: Ukraiński IPN uzależnia odblokowanie dalszych ekshumacji na Ukrainie od pełnej rekonstrukcji pomnika OUN-UPA na Górze Monastyrz

Szef dowództwa Korpusu Narodowego Maksym Żoryn zasugerował, że nieprzestrzeganie takiej ustawy wynika z infiltracji Kancelarii Prezydenta przez wrogich kolaborantów.

Aktywiści domagali się również, aby prokurator generalna Iryna Wenediktowa została zwolniona ze stanowiska z powodu jej „systematycznej pracy nad fabrykowaniem spraw i wrzucaniem ukraińskich patriotów za kratki”.

Trzeci postulat to „zaprzestanie prześladowania patriotów i broniących Ukrainy” przez rząd. „I wreszcie, aby rozpocząć prawdziwą walkę z piątą prorosyjską kolumną w kraju” – podkreślił Żoryn.

Zobacz też: We Lwowie-Zboiskach odnaleziono zbiorową mogiłę żołnierzy Wojska Polskiego [+FOTO]

Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta wyszedł, aby przyjąć listę żądań na piśmie. Aktywiści przekazali również projekt stosownej ustawy, którą chcą uchwalić.

Zobacz też: Rośnie gotowość Ukraińców do obrony kraju z bronią w rękach [SONDAŻ]

Kresy.pl/UNIAN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply