W piątek, w De Griete na przedmieściach Terneuzen został odsłonięty pierwszy w Holandii pomnik dowódcy 1 Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

W Griete w gminie Terneuzen został odsłonięty pierwszy w Holandii pomnik generała Stanisława Maczka – poinformowała w komunikacie na Facebooku ambasada Polski w Holandii. W uroczystości wzięli udział goście honorowi: syn generała Andrzej Maczek oraz wnuczka Karolina Maczek-Skillen.

Zobacz też: Holandia: kibice NAC Breda uczcili żołnierzy gen. Maczka [+VIDEO/+FOTO]

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Dzięki zaangażowaniu Gminy Terneuzen oraz Ambasady RP w Hadze odsłonięto pierwszy pomnik generała Stanisława Maczka na terenie Holandii w De Griete, na przedmieściach miasta Terneuzen (prowincja Zelandia). To tam, 20 września 1944 r., żołnierze 1. Polskiej Dywizji Pancernej doszli do Skaldy, zapisując na kartach historii zwycięską bitwę o Skaldę, której stawką było zabezpieczenie swobodnego dostępu do portu w Antwerpii dla zaopatrzenia wojsk alianckich. Pomnik, autorstwa znanych polskich artystów Barbary i Marka Moderau, został ufundowany ze środków Senatu RP i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie” – poinformował Instytut Pamięci Narodowej.

Odsłonięcia monumentu w porcie w De Griete dokonali wnuczka generała Karolina Skillen Maczek, senator RP Halina Bieda, burmistrz Terneuzen Erik van Merrienboer oraz komisarz holenderskiego króla Jan Polman w obecności syna generała Andrzeja Maczka.W uroczystości wzięli udział m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, charge d’affaires ambasady RP w Hadze Piotr Samerek oraz przedstawiciele Wojska Polskiego.

Zobacz też: W Edynburgu odsłonięto pomnik generała Maczka

Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. r2d2
    r2d2 :

    ten cały „cywilizowany zachód” to zgnilizna i frazesy cyt. „Po wojnie polscy Generałowie w Wielkiej Brytanii zostali na lodzie. Maczek podjął pracę barmana, Bór-Komorowski tapicera, Sosabowski magazyniera, a Bortnowski został pielęgniarzem”. Więc gdy na zachodzie mówią o wartościach, proszę im przypomnieć jak sprzedali Polskę i kraje Europy wschodniej w jarzmo Ruskich bandytów i jak potraktowano Polskich bohaterów. źródło: https://historia.uwazamrze.pl/artykul/924807/angielska-wdziecznosc