Zachodnia Wirginia i Ohio wysłały Ukrainie transportery opancerzone M113. Nie sprecyzowano, o jaką liczbę transporterów chodzi.

W ubiegłym tygodniu stany Zachodnia Wirginia i Ohio przekazały Ukrainie, na prośbę Departamentu Obrony USA, transportery opancerzone M113 – podał portal Defense Express w poniedziałek. Nie określono, o jaką liczbę sprzętu chodzi. Transportery pochodzą z zapasów Gwardii Narodowej wspomnianych stanów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Mamy nadzieję i modlimy się, by wzmocniło to siły ukraińskie w obronie ich ojczyzny” – oświadczył gubernator stanu Zachodnia Wirginia Jim Justice.

„W miarę, jak wciąż dowiadujemy się o rosyjskich zbrodniach wojennych na Ukrainie, jako mieszkańcy Ohio jesteśmy gotowi pomóc narodowi ukraińskiemu w każdy możliwy sposób” – zaznaczył gubernator stanu Ohio Mike DeWine. „W Ohio mieszka duża społeczność ukraińska, z którą się solidaryzujemy – dodał.

Przypomniał, że w ubiegłym miesiącu stan Ohio przekazał Ukraińcom 75 hełmów balistycznych i 840 kamizelek kuloodpornych.

M113 to amerykański transporter gąsienicowy. Pierwsze egzemplarze seryjne powstały w 1960 roku. Pancerz M113 został wykonany z płyt aluminiowych. Masa pojazdu wynosi ponad 11 ton, a jego prędkość maksymalna 65 km/h.

Zobacz także: Sekretarz stanu USA i szef Pentagonu w Kijowie. Spotkali się z Zełenskim

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek kolejne 800 milionów dolarów pomocy dla Ukrainy i powiedział, że poprosi Kongres o więcej pieniędzy na wzmocnienie wsparcia dla ukraińskiego wojska.

Wcześniej Joe Biden ogłosił, że w ramach dodatkowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, wartego 800 mln dolarów, wejdzie także ciężka artyleria. Pakiet obejmuje m.in. 18 haubic kal. 155 mm i 40 000 pocisków artyleryjskich, a także dziesięć radarów przeciwartyleryjskich AN/TPQ-36, dwa radary AN/MPQ-64 Sentinel, 200 transporterów opancerzonych M113 i 11 śmigłowców Mi-17.

Wielka Brytania dostarcza Ukrainie 120 opancerzonych wozów patrolowych, w tym typu Mastiff, które mogą być używane jako pojazdy rozpoznawcze lub patrolowe, a także 20 samobieżnych haubic AS90 i dziesiątki tysięcy pocisków. Ukraińscy żołnierze będą szkoleni w Polsce z obsługi haubic AS90.

Zwracaliśmy uwagę, że nowe informacje z czeskich mediów i zdjęcia zamieszczone w sieci wskazują, że z Czech na Ukrainę wysyłane są stare, samobieżne armatohaubice 2S1 Goździk kal. 122 mm.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Emmanuel Macron poinformował z kolei, że Francja dostarcza Ukrainie „różne rodzaje broni”, w tym pociski przeciwczołgowe MILAN i armatohaubice CAESAR.

Przedstawiciele rządów Włoch i Holandii zapowiedzieli w ubiegłym tygodniu, że ich kraje wyślą broń na Ukrainę. Brytyjczycy wysyłają Ukraińcom także samobieżne zestawy przeciwlotnicze Stormer, a kanclerz Niemiec zaaprobował przekazanie środków na specjalny fundusz na zakup broni, z którego będzie mogła skorzystać Ukraina.

Zobacz także: Grozew: Rosja straciła 90 proc. najlepszych żołnierzy wojsk desantowych

en.defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz