Rosja ogłosiła zawieszenie broni wokół zakładów Azowstal

Rosyjskie wojska od godziny 14:00 czasu moskiewskiego (13:00 w Polsce) 25 kwietnia jednostronnie zatrzymają wszelkie działania wojenne, wycofają jednostki na bezpieczną odległość i zapewnią wycofanie cywilów, przekonywało w oświadczeniu ministerstwo obrony Rosji.

Jak podała agencja prasowa Reuters, rosyjskie wojska od godziny 14:00 czasu moskiewskiego (13:00 w Polsce) 25 kwietnia  jednostronnie zatrzymają wszelkie działania wojenne, wycofają jednostki na bezpieczną odległość i zapewnią wycofanie cywilów, przekonywało w oświadczeniu ministerstwo obrony Rosji.

Rosjanie przekonują, że cywile będą mogli się udać „w dowolnym wybranym przez siebie kierunku”. Dodano, że strona ukraińska powinna wykazać „gotowość” do rozpoczęcia ewakuacji humanitarnej „poprzez wywieszenie białych flag” w zakładach Azowstal.

Szef Narodowego Centrum Zarządzania Obroną Rosji generał Michaił Mizincew przekonywał w rozmowie z Ria Novosti, że jest to reakcja na informacje strony ukraińskiej, że w zakładzie ma przebywać ludność cywilna.

„Nie ma przeszkód dla wyjścia cywilów z Azowstalu, z wyjątkiem pryncypialnej decyzji samych władz Kijowa i dowódców formacji nacjonalistycznych, aby nadal trzymać cywilów jako żywe tarcze” – przekonuje Mizincew.

Przypomnijmy, w czwartek rano służba prasowa Kremla poinformowała o spotkaniu prezydenta Rosji, Władimira Putina z ministrem obrony, Siergiejem Szojgu. Minister oświadczył, że oblężony od tygodni Mariupol nad Morzem Azowskim „został wyzwolony przez Siły Zbrojne FR i siły milicji Donieckiej Republiki Ludowej”. Dodał, że „ostatnie oddziały nacjonalistów ukryły się w strefie przemysłowej zakładu Azowstal”. Chodzi tu o resztki pułku Azow oraz 36. Samodzielniej Brygady Piechoty Morskiej, które od kilku dni bronią się na terenie zakładów Azowstal, będących ostatnim punktem ukraińskiej obrony miasta. Rosjanie szacują, że siły obrońców liczą obecnie ponad 2 tys. ludzi.

Wysłuchawszy relacji ministra, Putin nakazał mu odwołać szturm na zakłady Azowstal. – Zaproponowany szturm na strefę przemysłową uważam za bezcelowy. Rozkazuję [go-red.] odwołać – powiedział rosyjski prezydent. – Tak jest – odpowiedział Szojgu.

To jest sytuacja, w której musimy myśleć (…) przede wszystkim o zachowaniu zdrowia i życia naszych żołnierzy i oficerów. Nie ma potrzeby wchodzić w te katakumby i chodzić tam pod ziemią po tych obiektach przemysłowych – powiedział Putin. – Zablokujcie tę strefę przemysłową tak, żeby nawet mucha nie przeleciała – rozkazał. Polecił też raz jeszcze wezwać wszystkich, którzy się tam znajdują, żeby złożyli broń.Strona rosyjska gwarantuje im życie i godne traktowanie zgodnie z odpowiednimi, międzynarodowymi aktami prawnymi. Wszystkim rannym zostanie udzielona specjalistyczna pomoc medyczna.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała we wtorek nagranie telefonicznej rozmowy mającej świadczyć o tym, że rosyjskie oddziały oblegające Mariupol zostały uprzedzone o potężnych uderzeniach powietrznych na zakłady Azowstal.

W nagraniu mężczyzna przedstawiony jako dowódca rosyjskiego plutonu z Rostowa, znajdującego się 4 km od zakładów Azowstal, mówi kobiecie przedstawianej jako jego żona, że oczekuje na „trzytonową niespodziankę z nieba” ze strony Rosji. „Powiedzieli, zrównywać wszystko z ziemią…” – mówi mężczyzna dodając, że „podpułkownik” ostrzegł ich przed falą uderzeniową, którą będą wywoływać rosyjskie uderzenia.

Pytany o los ludności cywilnej mężczyzna twierdził, że „wszyscy wyjechali”, a pozostali „patrioci” i „bardzo mądrzy”.

Kresy.pl/Reuters/Ria

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz