Blinken: Rosja poniosła porażkę

Rosja nie spełnia swoich celów wojennych, a Ukraina odnosi sukces, powiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA Antony Blinken po tym, jak on i sekretarz obrony Lloyd Austin spotkali się w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ukraińskimi urzędnikami.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Antony Blinken powrocie z Kijowa gdzie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ukraińskimi urzędnikami stwierdził, że Rosja nie spełnia swoich celów wojennych, a Ukraina odnosi sukces.

„Jeśli chodzi o cele wojenne Rosji, Rosja już poniosła porażkę, a Ukraina już odniosła sukces” – powiedział Blinken na briefingu prasowym w Polsce po tym, jak dwaj urzędnicy wrócili ze spotkania, które trwało trzy godziny zamiast zaplanowanych 90 minut.

Amerykańscy urzędnicy zobowiązali się również do nowej pomocy w wysokości 713 mln dolarów dla rządu Zełenskiego i krajów regionu, w których inwazja Rosji wywołała obawy przed dalszą agresją Moskwy.

Wizyta miała na celu okazanie wsparcia dla Ukrainy. Sekretarz stanu USA Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin przybyli w sobotę do Polski. W niedziele udali się pociągiem do Kijowa.

Przed wizytą Blinkena i Austina ukraińscy urzędnicy sporządzili listę broni potrzebnej Ukrainie. Znalazły się na niej: systemy przeciwrakietowe, systemy przeciwlotnicze, pojazdy opancerzone i czołgi.

Rozmowy w Kijowie trwały trzy godziny. Sekretarz stanu USA poinformował, że amerykańscy dyplomaci będą wracać do Kijowa. Zapowiedział także nominowanie nowego ambasadora Stanów Zjednoczonych na Ukrainie.

Reuters zwraca uwagę, że to pierwsza oficjalna wizyta amerykańskich przedstawicieli tak wysokiego szczebla w Kijowie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek kolejne 800 milionów dolarów pomocy dla Ukrainy i powiedział, że poprosi Kongres o więcej pieniędzy na wzmocnienie wsparcia dla ukraińskiego wojska.

W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone zapowiedziały nowe sankcje dla wojskowo-przemysłowego kompleksu Rosji.

„Nadal będziemy stosować rygorystyczne sankcje finansowe przeciwko Rosji i jej kluczowym instytucjom finansowym, a kolejnym etapem będzie rozbrojenie rosyjskiej machiny wojennej, kawałek po kawałku, poprzez zakłócenie działania ich kompleksu wojskowo-przemysłowego i łańcuchów dostaw” – powiedział Adeyemo podczas przemówienia w Instytucie Gospodarki Międzynarodowej Petersona.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz