Prawie połowa Republikanów odeszłaby ze swojej partii i dołączyła do nowego ugrupowania, gdyby były prezydent Donald Trump stał się jego liderem – pokazują wyniki badania Uniwersytetu Sufflok oraz dziennika „USA Today”.

Opublikowane w niedzielę wyniki badań pokazują, że 46 proc. Republikanów byłoby gotowych opuścić GOP i dołączyć do Trumpa, gdyby powołał on swoją partię polityczną. W Partii Republikańskiej pozostałoby 27 proc. Reszta nie miała zdecydowanej opinii.

“Czujemy, że Republikanie nie walczą o nas wystarczająco, a wszyscy widzimy, jak Donald Trump walczy o nas każdego dnia z największą mocą. (…) Mamy establishment republikański, który po prostu zgadza się z establishmentem demokratycznym i tym wszystkim i nigdy się nie sprzeciwia” – oświadczył republikański właściciel małej firmy z Milwaukee w stanie Wisconsin, cytowany przez dziennik.

Sondaż Suffolk University”USA Today” miał miejsce od 15 do 19 lutego. Margines błędu w przypadku tego badania to 3 punkty procentowe.

Wynika z niego, że wyborcy także wyrażają silniejszą lojalność wobec Trumpa (54 proc.) niż Partii Republikańskiej (34 proc.), która dwukrotnie nominowała go na kandydata w wyborach prezydenckich.

W połowie stycznia bieżącego roku Donald Trump miał mówić o założeniu własnej partii politycznej. Miał także informować o swoich zamiarach kilka osób z najbliższego otoczenia politycznego – wynikało z informacji „The Wall Street Journal”. Ustępujący prezydent deklarował też, że chciałby aby jego ugrupowanie nazywało się „Partia Patriotów”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że doniesienia agencji “Reuters” z początku lutego sugerowały, że urzędnicy, z których część pracowała na najwyższych szczeblach administracji Busha, mieli nadzieję, że porażka Trumpa doprowadzi przywódców partii do odcięcia się od byłego prezydenta i potępienia jego twierdzeń o sfałszowanych wyborach. Gdy to nie nastąpiło, urzędnicy uznali, że „nie uznają już partii, w której służyli”.

eu.usatoday.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply