USA rezygnują z realizacji celów Agendy 2030

Przedstawiciele administracji Stanów Zjednoczonych przy ONZ oficjalnie ogłosili rezygnację z realizacji celów Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. W oświadczeniu wskazano, że agenda stanowi „program miękkiego globalnego zarządzania”, który jest sprzeczny z suwerennością USA oraz interesami amerykańskich obywateli.

Agenda 2030, przyjęta przez ONZ w 2015 roku, jest globalnym programem mającym na celu realizację 17 celów zrównoważonego rozwoju w perspektywie 15 lat. Obejmuje kwestie związane m.in. z polityką klimatyczną, zdrowiem i edukacją, zachęcając państwa członkowskie do wdrażania wspólnych strategii w tych obszarach.

Decyzja amerykańskiej administracji to kolejny krok w kierunku odrzucenia globalnych programów regulacyjnych. Rząd Donalda Trumpa już wcześniej wycofał się z polityk klimatycznych opartych na dekarbonizacji, standardów zdrowotnych WHO oraz działań promujących ideologię gender. Władze USA argumentują, że mechanizmy „miękkiego zarządzania” stosowane przez międzynarodowe organizacje, w tym ONZ, ograniczają suwerenność państw i prowadzą do narzucania polityk bez demokratycznej legitymacji.

Wątpliwości wobec Agendy 2030 dotyczą także sposobu jej realizacji. Krytycy podkreślają, że wpływ na wdrażanie celów mają międzynarodowe organizacje finansowe, gremia eksperckie oraz organizacje pozarządowe, co w praktyce oznacza ograniczoną kontrolę rządów narodowych nad kierunkami polityki.

CZYTAJ TAKŻE: ONZ przyjęła rezolucję potępiającą agresję Rosji, Stany Zjednoczone głosowały przeciwko

Jednym z bardziej kontrowersyjnych punktów programu ONZ jest cel 5., który zakłada globalny dostęp do „ochrony zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz korzystania z praw reprodukcyjnych”. Termin ten obejmuje zagadnienia związane m.in. z antykoncepcją, aborcją, zapłodnieniem in vitro, sterylizacją i surogacją. Podobnie cel 3. przewiduje konieczność włączenia „zdrowia reprodukcyjnego” do krajowych strategii i programów.

Decyzja administracji USA spotkała się z poparciem środowisk konserwatywnych, które zwracają uwagę na konieczność ochrony suwerenności państwowej i demokratycznych procesów decyzyjnych. Z kolei ONZ oraz zwolennicy Agendy 2030 podkreślają, że program ma na celu globalną poprawę jakości życia i zrównoważony rozwój społeczno-ekonomiczny.

CZYTAJ TAKŻE: Eksperci ONZ oskarżają Izrael o akty ludobójstwa i przemoc seksualną w Strefie Gazy

Kresy.pl / usun.usmission.gov

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz