Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA powiedział, że wysłanie przez inne kraje myśliwców Ukrainie to ich suwerenna decyzja, ale Biały Dom popiera takie działania. Skomentował w ten sposób zapowiedzi władz Polski ws. MiG-29 dla Ukrainy.

We wtorek podczas konferencji prasowej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, John Kirby, został poproszony o skomentowanie zapowiedzi Polski o zamiarze przekazania Ukrainie poradzieckich myśliwców MiG-29.

Kirby odpowiedział, że są to suwerenne decyzje, które państwa powinny podjąć. Zaznaczył, że USA nikogo nie naciskają ani nie próbują przekonać do przekazywania Ukrainie pomocy wojskowej. Według niego, zamiast tego prowadzona jest koordynacja działań na poziomie międzynarodowym, w tym w tzw. formacie Ramstein.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA oświadczył, że jeśli jakiś inny kraj chce wysłać Ukrainie myśliwce, to Stany Zjednoczone zdecydowanie poprą takie działania. Dodał, że nie wymaga to uzgodnień z Waszyngtonem.

Jak pisaliśmy, wcześniej premier Mateusz Morawiecki został zapytany na konferencji prasowej o deklarację prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie myśliwców MiG-29 dla Ukrainy. „To może nastąpić w ciągu najbliższych czterech-sześciu tygodni” – odpowiedział.

Przypomnijmy, że prezydent Duda zadeklarował w ubiegłą środę gotowość do przekazania tych samolotów Ukrainie. Wyraził opinię, że powinno się to odbyć w ramach międzynarodowej koalicji. „Ta pozostała część MiG-ów-29, które mamy w Polsce i które służą teraz w naszych siłach powietrznych – jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć” – oświadczył prezydent w wywiadzie dla CNN.

Nie sprecyzował, co miał na myśli, mówiąc o „pozostałej części MiG-ów 29”. Dodajmy, że w mediach pojawiały się wcześniej doniesienia, według których Polska rzekomo wysłała Ukrainie nie tylko części zamienne, ale również częściowo zdemontowane maszyny jako „części zapasowe”.

Dzień później szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot dodał, że „nie będzie to duża liczba”.

Przeczytaj: Media: Polska przekazała Ukrainie prawie cały zapas części zamiennych i uzbrojenia do MiG-29

Przypomnijmy, że podobną deklarację złożył premier Mateusz Morawiecki już w ubiegłym miesiącu. Powiedział, że Polska jest gotowa wesprzeć Ukrainę swoimi myśliwcami MiG, ale tylko wtedy, gdy powstanie szersza koalicja ze Stanami Zjednoczonymi na czele.

Zobacz także: Premier Łotwy: Myśliwce dla Ukrainy to tylko kwestia czasu

Czytaj również: The Spectator: Chiny wpłynęły na USA, blokując wysłanie polskich MiG-29 na Ukrainę

Ukrinform / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply