USA: Pompeo zatwierdzony przez komisję Senatu na nowego Sekretarza Stanu

Obecny szef CIA Mike Pompeo, nominowany na nowego Sekretarza Stanu, został zatwierdzony przez Komisję ds. Polityki Zagranicznej Senatu USA. Było to możliwe m.in. dzięki zmianie zdania przez senatora Randa Paula.

Wystarczającą liczbę głosów senackiej Komisji ds. Polityki Zagranicznej dała Pompeo zmiana stanowiska przez republikańskiego senatora z Kentucky, Randa Paula. Nastąpiło to w ostatniej chwili. Wcześniej przewaga głosów była dla obecnego szefa CIA niekorzystna. Do tego stopnia, że Pompeo mógł stać się pierwszym w historii USA kandydatem na szefa dyplomacji odrzuconym przez komisję. Swój głos z „przeciw” na „obecny” zmienił też, na korzyść Pompeo, senator Demokratów Chris Coons. Powodem była nieobecność senatora Republikanów Johna Isaksona, który spóźniał się ze względu na udział w pogrzebie najlepszego przyjaciela.

Rand Paul wcześniej zdecydowanie sprzeciwiał się nominacji Pompeo na sekretarza stanu. Wyrażał zaniepokojenie, że może on nie zgadzać się z poglądami Trumpa na „niekończącą się wojnę w Afganistanie”. Zdaniem senatora z Kentucky, Trump został wybrany częściowo z powodu jego pragnienia zakończenia tej wojny i silnego sprzeciwu wobec zagranicznej inżynierii społecznej i że w przyszłości może nie otrzymać najbardziej potrzebnych rad ze strony Pompeo. Jego wątpliwości dotyczyły też poglądów kandydata na szefa amerykańskiej dyplomacji na kwestię wojny w Iraku oraz kompetencji prezydenta dotyczących przeprowadzenia uderzenia na Syrię bez zgody Kongresu.

Przeczytaj: Przesłuchanie Pompeo. Rand Paul pyta o Syrię i Irak [+VIDEO]

Czytaj także: Rand Paul: Dlaczego sprzeciwiam się nominacji Pompeo i Haspel

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tuż przed głosowaniem ws. Pompeo, Paul wydał oświadczenie, w którym tłumaczył swoją decyzję. – Właśnie rozmawiałem z prezydentem Trumpem, po tym, jak rozmawialiśmy dziś kilka razy. Spotkałem się też i rozmawiałem z Dyrektorem [CIA] Pompeo – mówił Paul. Powiedział, że przez ostatnie tygodnie wzywał Pompeo do poparcia poglądów Trumpa, „że wojna w Iraku była pomyłką, oraz że nadszedł czas by wyjść z Afganistanu”.

– Dziś otrzymałem potwierdzenie, że Pompeo zgadza się z Prezydentem Trumpem – oświadczył Paul. Przypomniał, że amerykański prezydent wcześniej wyrażał krytyczny pogląd na wojnę w Iraku i twierdził, że zmiana władzy zdestabilizowała region, a zaangażowanie USA w Afganistanie powinno zostać zakończone.

– Otrzymawszy zapewnienia od prezydenta Trumpa i dyrektora Pompeo, że zgadza się on z prezydentem w tych ważnych sprawach, zdecydowałem się poprzeć jego nominację na kolejnego Sekretarza Stanu – powiedział senator Rand Paul. Do poniedziałkowego popołudnia zapowiadał, że ze względu na swoje wątpliwości zamierza głosować przeciwko kandydaturze Pompeo.

Do decyzji senatora publicznie odniósł się Trump, który przebywa z wizytą we Francji. – Słyszałem, że Rand Paul zmienił zdanie na „tak”… to dobry człowiek. Mówiłem, że nigdy by nas nie zawiódł – skomentował prezydent USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ostateczne głosowanie w Senacie ws. Pompeo ma odbyć się jeszcze w tym tygodniu. Jego kandydatura najpewniej zostanie zaakceptowana, mimo zdecydowanego oporu ze strony Demokratów. Wiadomo jednak, że co najmniej trzech z nich deklaruje chęć zagłosowania za Pompeo, co daje mu realną szansę na wygranie głosowania – o ile nikt, także w obozie Republikanów, nie zmieni zdania.

Abcnews.go.com / foxnews.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz