Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na czterech irańskich agentów wywiadu stojących za rzekomym spiskiem w celu porwania amerykańskiej dziennikarki – poinformował w piątek Departament Skarbu USA.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na czterech irańskich agentów wywiadu stojących za rzekomym spiskiem w celu porwania amerykańskiej dziennikarki poinformował w piątek Departament Skarbu USA.

Sankcje pojawiły się po tym, jak w lipcu amerykańscy prokuratorzy oskarżyli tę czwórkę o spiskowanie w celu porwania dziennikarki z Nowego Jorku, który był krytyczny wobec Teheranu.

W oświadczeniu w sprawie sankcji sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone „pozostają świadome ciągłego zainteresowania Iranu atakowaniem innych obywateli amerykańskich w tym obecnych i byłych urzędników amerykańskich”.

„Spisek irańskiego rządu jest kolejnym przykładem jego ciągłej próby uciszenia krytycznych głosów, gdziekolwiek by się nie znajdowały” – powiedziała Andrea Gacki, szefowa Departamentu Kontroli Aktywów Zagranicznych Skarbu Państwa. „Wycelowanie w dysydentów za granicą pokazuje, że represje rządu sięgają daleko poza granice Iranu”. Sankcje blokują wszelką własność czterech Irańczyków w Stanach Zjednoczonych oraz zakazują wszelkich transakcji między nimi a obywatelami USA. Departament dodał, że inni nie-Amerykanie, którzy przeprowadzają pewne transakcje z tą czwórką, mogą również podlegać sankcjom USA.

Ci, którzy zostali ukarani, to wysoki rangą irański urzędnik wywiadu Alireza Shahvaroghi Farahani, a także irańscy agenci wywiadu Mahmoud Khazein, Kiya Sadeghi i Omid Noori, podało Ministerstwo Skarbu.

Zobacz też: Iran gotowy do bezpośrednich rozmów z Arabią Saudyjską

Iran w sobotę odrzucił nowe sankcje USA wobec czterech Irańczyków w związku z rzekomym spiskiem porwania irańsko-amerykańskiej dziennikarki, mówiąc, że ruch ten odzwierciedla „uzależnienie Waszyngtonu od sankcji”.

„Zwolennicy sankcji, którzy widzą, że ich skrzynia z sankcjami jest pusta ze względu na maksymalny opór Iranu, teraz uciekają się do scenariuszy z Hollywood, aby utrzymać sankcje przy życiu”, przekazał irański MSZ w tweecie, cytując rzecznika Saeeda Khatibzadeha.

„Waszyngton musi zrozumieć, że nie ma innego wyjścia, jak porzucić swoje uzależnienie od sankcji i szanować Iran” – powiedział.

Zobacz też: Iran zaprzecza oskarżeniom o atak na tankowiec – oskarża Izrael o fałszowanie dowodów

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply