USA największym importerem ukraińskiej broni

W 2017 roku Stany Zjednoczone były największym importerem broni z Ukrainy, głównie karabinów automatycznych w liczbie ponad 15 tys., a także blisko 800 karabinów przeciwpancernych i granatników.

Stany Zjednoczone w 2017 roku stały się największym importerem ukraińskiej broni, przede wszystkim karabinów automatycznych/pistoletów maszynowych. Tak wynika z danych opublikowanych przez Państwową Służbę Kontroli Eksportu Ukrainy.

Jak poinformowano, w ciągu ubiegłego roku Ukraina dostarczyła USA 15 040 „automatów”, czyli karabinów automatycznych, względnie pistoletów maszynowych (zestawienie nie rozróżnia tych dwóch kategorii). Ponadto, Amerykanie kupują na Ukrainie karabiny przeciwpancerne i granatniki (790 sztuk, bez rozróżnienia i szczegółów). Nie podano dokładniej, o jakie konkretnie uzbrojenie chodzi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Po Stanach Zjednoczonych, drugim największym importerem ukraińskiej broni za 2017 rok został Uzbekistan, który zakupił 2 tys. szt. broni palnej (karabinów automatycznych).

Odbiorcą ukraińskiej broni w mniejszym stopniu były także: Jordania (rakietowe systemy przeciwpancerne, granatniki, pistolety), Mongolia (karabinki), Turcja (wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych) i Tajlandia (czołgi 16 BM Opłot).

Za 2016 rok, Ukraina była jedenastym największym eksporterem broni na świecie. Wartość kontraktów miała sięgnąć wysokości około 530 milionów dolarów. Najwięcej broni wyeksportowano do krajów Afryki i Azji, ale wśród klientów znalazła się również Polska. Wzrost eksportu broni w 2016 wyniósł 53 proc.

Dane ukraińskiego koncernu UkrOboronProm dotyczące eksportu uzbrojenia za 2017 rok nie zostały w pełni ujawnione. Wiadomo jednak, że w ciągu pierwszego półrocza 2017 r. wartość eksportu ukraińskiej broni sięgała 345 mln dol.

Na początku 2017 roku ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom oraz amerykańska firma Aeroscraft podpisały memorandum, zgodnie z którym na Ukrainie jest produkowana jedna z wersji karabinku szturmowego M4, model WAC47, krótszej i lżejszej wersji słynnego karabinu M16. Część mediów precyzowało, że chodziło o produkcję na licencji karabinku szturmowego M4, skróconej i lżejszej wersji M16A2, model WAC47. Jest on wersją M4 o większej dokładności, wykorzystującą standardowe magazynki AK47 z nabojami 7,62 x 39 mm, zamiast w standardzie NATO 5,56 x 45 mm. Jego zasięg efektywny to 600 m.

Pierwsze egzemplarze w styczniu trafiły na testy do sił specjalnych, gwardii narodowej i straży granicznej. Poinformowano również, że jeden egzemplarz wysłano do Donbasu, by sprawdzić jego skuteczność w walce. Według założeń, w przyszłości broń ta ma zastąpić karabinki AK-47.

Czytaj także: Ukraina wielkim targowiskiem broni?

dsecu.gov.ua / kyivpost.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz