Portal The Daily Beast opublikował artykuł, którego autor sugeruje, że Ukraina zmieniła się w „wielkie targowisko broni”.

Po ostatnim zatrzymaniu obywatela Francji, próbującego wwieźć na teren Europy broń i materiały wybuchowe do wielu ludzi doszło, jak dużym zagrożeniem może być nielegalny handel bronią na Ukrainie. Wasyl Hrycak – rzecznik SBU, poinformował, że funkcjonariusze tej służby zapobiegli już 15 atakom terrorystycznym, do których mogło dojść na terenie Francji. Choć w takim szumne w zapewnienia SBU ciężko uwierzyć (patrząc na działania i „sukcesy” tej służby), to jednak i w nich tkwi ziarno prawdy. Niekontrolowany handel bronią na Ukrainie jest faktem i może stanowić wielkie zagrożenie dla bezpieczeństwa Europejczyków.

The Daily Beast zauważa, że na wschodzie Ukrainy walczy 200000 ludzi. Większość z nich to źle opłacani żołnierze, którym zapewnia się jedynie podstawowe warunki do życia. Wielu z nich chętnie sprzeda swoją broń lub wyposażenie, by mieć pieniądze, które na przykład można przesłać rodzinie. Jeżeli choćby 10% z owych 200000 zaangażuje się w proceder handlu bronią to łatwo zauważyć z jak dużą skalą zjawiska mamy do czynienia. Handel bronią trwa tam zresztą od czasu Majdanu. Reporterzy Daily Beast już w 2014 sprawdzili, że karabin kałasznikowa można kupić od żołnierzy w strefie walk za zaledwie 500 dolarów. Niewątpliwie wraz ze spadkiem dynamiki konfliktu i zastojem na froncie handel bronią na Ukrainie narasta.

Przypomnijmy, że zatrzymany ostatnio Francuz próbował przewieźć na teren Europy pięć karabinów kałasznikowa, 50 tysięcy sztuk amunicji, dwa RPG-7 i 125 kilogramów materiału wybuchowego wraz z detonatorami. Wszystkie te przedmioty pozyskał prawdopodobnie w strefie walk na wschodzie Ukrainy.

The Daily Beast/KRESY.PL

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz