Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 140 mln zł kary na sieć Kaufland za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej oraz za błędne oznakowanie warzyw krajem pochodzenia.

Urząd poinformował w poniedziałek, że w trakcie postępowania Prezes UOKiK stwierdził, że spółka Kaufland Polska Markety wymagała od dostawców obniżenia ceny produktów rolnych oraz spożywczych już po ich sprzedaży, nieuczciwie wykorzystując swoją przewagę kontraktową. Spółka pobierała też od niektórych dostawców produktów rolnych i spożywczych dodatkowe rabaty, które nie były nieprzewidziane w umowie.

Kara za te praktyki to 124 mln zł. Uległa ona obniżeniu, ponieważ spółka zaprzestała swoich praktyk jeszcze w trakcie czynności Urzędu.

Zobacz także: UOKiK nałożył ponad 60 mln zł kary na Biedronkę. Powód – błędne informacje nt. pochodzenia produktów

UOKiK zwraca uwagę, że spółka ustalała warunki współpracy z niektórymi z dostawców już po rozpoczęciu danego roku. Według UOKiK, biorąc pod uwagę przedłużające się negocjacje umowy na kolejny rok, dostawca nie wiedział, na jakich warunkach realizował dostawy w okresie od początku roku do dnia podpisania umowy.

Urząd podkreśla, że w nowym kontrakcie wprowadzano często dodatkowe rabaty lub spółka podwyższała wysokość dotychczasowych, a dostawcy musieli zapłacić wyrównanie z tego tytułu.

Druga praktyka, która została zakwestionowana przez UOKiK, polegała na pobieraniu od niektórych dostawców produktów rolnych i spożywczych dodatkowych rabatów. Nie były one przewidziane w umowie.

UOKiK ustalił, że wspomniana praktyka dotycząca negocjacji umowy po rozpoczęciu roku dotyczyła ponad 800 kontrahentów w latach 2018-2020. 72 z nich musiało zapłacić niekorzystne dla siebie wyrównanie na łączną kwotę blisko 37 mln zł. Nieuczciwe wsteczne rabaty zostały z kolei uzyskane od 176 dostawców na łączną kwotę ponad 30 mln zł.

Zobacz także: UOKIK: brak informacji lub błędne dane o kraju pochodzenia w przypadku prawie 25 proc. produktów

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Kaufland po reakcji związków zawodowych i Kościoła wstrzymuje otwarcie sklepów w niedziele

“Zasady współpracy sieci handlowej z dostawcami, w tym warunki rabatowania, powinny być jasno określone i znane stronom przed podpisaniem umowy. Tymczasem kontrahenci spółki Kaufland Polska Markety nie mieli pewności, jakie otrzymają wynagrodzenie z tytułu dostaw i czy wynegocjowana wcześniej cena nie zostanie obniżona” – podkreślił prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie Urzędu.

UOKiK wymierzył również  Kaufland Polska Markety 13,2 mln zł kary z powodu błędnego oznakowania warzyw krajem pochodzenia. Kontrole wykazały, że w sklepach sieci systematycznie dochodzi do sytuacji, w których na wywieszkach warzyw przekazywane są nieprawdziwe informacje w kwestii ich pochodzenia geograficznego.

Decyzje nie są prawomocne. Spółka może się odwołać od nich do sądu.

Zobacz także: UOKiK: 115 mln zł kary dla Biedronki. Powód – nieprawidłowe uwidacznianie cen

uokik.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply