Ulicami Warszawy przejdzie Marsz Rzezi Wołyńskiej

11 lipca, w 78. rocznicę Krwawej Niedzieli, apogeum ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, w Warszawie odbędzie się marsz upamiętniający ofiary tej zbrodni.

Roty Niepodległości, wspólnie m.in. ze Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości i Strażą Narodową, organizują w niedzielę 11 lipca br. w Warszawie Marsz Rzezi Wołyńskiej – Warszawa Pamięta, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ukraińskiego Ludobójstwa.

„W 78. rocznicę tych wydarzeń spotykamy się na Krakowskim Przedmieściu przed Kościołem św. Krzyża w Warszawie, aby oddać hołd wszystkim ofiarom. Z tego miejsca do placu Krasińskich przejdzie marsz ku czci pomordowanych w ukraińskim ludobójstwie dokonanym na ludności polskiej na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej oraz Lubelszczyźnie. Celem zgromadzenia jest przypomnienie tragedii naszych rodaków, ale również wyrażenie sprzeciwu wobec rosnącego kultu UPA i Bandery na Ukrainie oraz braku zdecydowanej reakcji polskiego rządu w tej sprawie” – informują Roty Niepodległości.

„Apogeum zbrodni przypadło na 11 lipca 1943 r., na niedzielę, kiedy ukraińscy terroryści wymordowali w jednym tylko dniu 99 miejscowości, a ofiarami zbrodni padło ok. 10 tys. naszych rodaków” – przypomniano.

Plan obchodów jest następujący:

14:55 – konferencja prasowa, na której głos zabierze Robert Bąkiewicz oraz pozostali organizatorzy;

15:00 – otwarcie zgromadzenia, wspólne odśpiewanie Roty, modlitwa w intencji pomordowanych zwieńczona minutą ciszy;

15:10 – przemówienia: Robert Bąkiewicz, Paweł Kryszczak, Paweł Zdziarski;

15:20 – rozpoczęcie przemarszu trasą: Krakowskie Przedmieście – Plac Zamkowy – Świętojańska – Nowomiejska – Freta – Długa – Plac Krasińskich.

W trakcie marszu zaplanowane są przystanki przy: Tablicy Wołyńskiej na Krakowskim Przedmieściu, Krzyżu Katyńskim na Placu Zamkowym oraz przy Tablicy w kościele garnizonowym, gdzie zostaną złożone kwiaty.

Zgromadzenie zakończy się ok. godz. 17:30 na placu Krasińskich wystąpieniem słowno–muzycznym Karata (Paweł Michalik).

Organizatorzy zachęcają do przypięcia w tym dniu kotylionu w kształcie kwiatu lnu do ubrania i prezentowania tego symbolu podczas publicznych zgromadzeń oraz w wystąpieniach medialnych.

Przeczytaj: Wrocławskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów

Czytaj także: IV edycja BezKresni.pl – Wielkiej Zbiórki Krwi Pamięci Kresów

Zobacz: Obchody Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP w Cieszanowie i w Gorajcu

Kresy.pl / mat. pras. / Facebook

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply