Wrocławskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów

W niedzielę 11 lipca odbędą się we Wrocławiu społeczne uroczystości związane z Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak piszą organizatorzy: “11 lipiec 1943 r. to jedna z najważniejszych dat we współczesnej historii polskiej. Była to tzw. krwawa niedziela, w trakcie której w około 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do zaplanowanej fali mordów na Polakach oraz na innych obywatelach polskich: narodowości ormiańskiej, czeskiej, rosyjskiej, a także na Ukraińcach, którzy sprzeciwiali się ludobójstwu. Ta symboliczna data – 11 lipiec 1943 r. – stała się znakiem identyfikacyjnym rzezi dokonanej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię w Małopolsce Wschodniej, gdzie 17 września 1939 r. rozpoczęły się masowe mordy i na Wołyniu, gdzie w 1943 r. nastąpiło apogeum ukraińskiego ludobójstwa. W latach 1939-1947 zostało wymordowanych ok. 200 tyś. Polaków”.

Oglądaj także: Propagowanie banderyzmu w Polsce będzie legalne?

W programie wrocławskich uroczystości przewidziano następujące wydarzenia: W niedzielę o godzinie 16:30 odbędzie się konferencja popularnonaukowa w Dworze Polskim. Wezmą w niej udział z referatami: Stanisław Srokowski oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych: Halszka Bielecka, Szymon Cybulski.

Dwie godziny później odbędzie się Marsz Pamięci do pomnika pomordowanych Kresowian (obok Akademii Sztuk Pięknych).

W poniedziałek o godzinie 19:00, Stowarzyszenie Civitas Christiana organizuje spotkanie z poetą, prozaikiem i publicystą, Stanisławem Srokowskim, świadkiem wydarzeń, który opowie o swoich nowych książkach.

Zobacz też: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zaapelował o pochowanie Polaków, którzy zostali zamordowani podczas Rzezi Wołyńskiej

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply