MSZ Ukrainy wzywa polskie władze do odblokowania granicy. Z kolei ukraiński ambasador Vasyl Zwarycz napisał o “wstydzie i hańbie”, odnosząc się do wysypania przez polskich rolników zboża z Ukrainy.

We wtorek polscy rolnicy zaostrzyli protesty przy granicy z Ukrainą. “Blokowanie granicy polsko-ukraińskiej, bez względu na to, jakie towarzyszą temu hasła, nie ma żadnego uzasadnienia” – oświadczył w mediach społecznościowych rzecznik MSZ Ukrainy Oleg Nikołenko. “Działania polskich demonstrantów i poszczególnych radykalnych polskich polityków uderzają w ukraińską gospodarkę i możliwość odparcia rosyjskiej agresji” – dodał.

Jego zdaniem, granica polsko-ukraińska nie powinna być “zakładnikiem jakichkolwiek interesów politycznych”, ponieważ to także granica UE.

“Za niedopuszczalną uważamy także agresywną postawę protestujących wobec Ukraińców i ukraińskich towarów przekraczających granicę polsko-ukraińską” – napisał. Wyraził opinię, że wśród protestujących prezentowane są “antyukraińskie hasła”.

Nikołenko wyraził opinię, że protesty mają na celu “sprowokowanie dalszego zaostrzenia stosunków dwustronnych”. Zarzucił polskim rolnikom, że nie protestują przeciw importowi produktów rolnych z Rosji i innych krajów.

Przeczytaj: Ukraiński rządowy serwis podał, że do Polski trafiło z Rosji 12 mln t zbóż. To fałszywe dane, prawdziwe liczone są w tys. ton

“Wzywamy polskie władze do dokonania oceny prawnej działań uczestników akcji, do zapewnienia odblokowania granicy i podjęcia działań w celu zaprzestania antyukraińskiej retoryki, opartej na bezpodstawnych argumentach” – napisał.

Zdaniem rzecznika ukraińskiego MSZ, biorąc pod uwagę warunki zewnętrzne, “niezwykle ważne jest utrzymanie poziomu solidarności, jaki Ukraina i Polska zbudowały w ostatnich latach”.

“Ukraińcy i Polacy muszą bronić dobrosąsiedzkich stosunków, przeciwstawiać się wszelkim próbom podważania wzajemnego zaufania i narażania bezpieczeństwa naszych państw” – Nikołenko zakończył swój wpis.

Protesty polskich rolników skomentował także ukraiński ambasador w Polsce Vasyl Zwarycz. Odniósł się do zdarzenia z wtorku, gdy protestujący wysypali ukraińskie zboże ze znajdujących się przy granicy wagonów.

“Zdecydowanie potępiamy wysypanie ukraińskiego zboża przez protestujących w Medyce. Policja powinna stanowczo reagować i ukarać tych, kto łamie prawo. To także brak szacunku do pracy ukraińskich rolników w warunkach RU agresji, do siebie i innego człowieka” – napisał Zwarycz na platformie X.

“Wstyd i hańba, panowie!” – stwierdził.

Protesty polskich rolników przy granicy z Ukrainą trwają od kilku dni. Zgodnie z zapowiedziami, we wtorek rozlały się na całą Polskę. W Medyce protestujący zablokowali transport kolejowy i wysypali zboże z ukraińskich wagonów. W ramach protestu na polskie drogi wyjechało nawet 30 tysięcy ciągników.

W poniedziałek Ukraina złożyła na Polskę skargę do KE.

“Poinformowaliśmy Komisję Europejską o sytuacji na granicy ukraińsko-polskiej” – oświadczyła w poniedziałek Olga Stefaniszyna, wicepremier do spraw integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO. Jak dodała, Kijów oczekuje “wyraźnej reakcji”.

Sytuację skomentował także wicepremier Ukrainy ds. odbudowy Ołeksandr Kubrakow, który miał odbyć w tej sprawie “pilne rozmowy” z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jackiem Siewierą. Mówił o “niedopuszczalności blokowania granicy”.

Stwierdził, że “takie akcje i przykłady nieludzkiego traktowania Ukraińców na granicy UE mogą być wykorzystane przez rosyjskie służby specjalne do podburzania sztucznego konfliktu między naszymi krajami”.

Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w poniedziałek wieczorem, że protesty polskich rolników na granicy z Ukrainą świadczą o “erozji solidarności”. Ukraiński prezydent mówił też o “polityce” i “kpinie”.

Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Zwieracz,habą to jest to ze wasz obywatel sprofanował polska flagę,hańba jest to ze wasi robotnicy na ukrainie zniszczyli polski cmentarz,hańba jest to że nie potraficie przeprosic za Ludobójstwo na wołyniu i Małopolsce i za zabicie 2 polskich obywateli wasza rakieta.zwieracz milczenie jest złotem.

  2. franciszekk
    franciszekk :

    W kontekście tych wydarzeń oraz z czasów panowania PiS stwierdzenia cyt. “jesteśmy sługami…” i promowanej nadal fałszywej przyjaźni polsko – ukraińskiej, moja ocena sytuacji jest taka; ale cyrk i wielkie jaja jak słynne moherowe berety Her…..Won D. Tuska!