Ukraiński prokurator: administracja prezydenta naciska na prokuraturę ws. osób powiązanych z Poroszenką

Ukraiński prokurator z Generalnej Prokuratury Ukrainy Kostiantin Kułyk twierdzi, że administracja prezydenta naciska na prokuraturę generalną, żeby zastopować sprawy, w których figurują osoby z otoczenia prezydenta Petra Poroszenki. Są one podejrzane o współpracę z oligarchą oskarżanym o pranie pieniędzy, powiązanym z Wiktorem Janukowyczem.

Były szef administracji prezydenta Ukrainy Borys Łożkin, była szefowa Narodowego Banku Ukrainy (NBU) Wałerija Hontarewa, wiceszef prezydenckiej administracji Ołeksij Fiłatow, były minister środowiska Mykoła Złoczewskij oraz Kostaintyn Stecenko, współwłaściciel firmy inwestycyjnej zajmującej się aktywami Petra Poroszeki, zostali oficjalnie wezwani do stawienia się na początku przyszłego tygodnia w Prokuraturze Generalnej Ukrainy. Chodzi o wręczenie im zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku ze sprawą zbiegłego do Rosji oligarchy Serhija Kurczenki, powiązanego z byłym prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Osoby te miały pomagać Kurczence w „wypraniu” miliardów hrywien.

W piątek wieczorem poinformował o tym wiceszef departamentu współpracy prawno-międzynarodowej Ukraińskiej Prokuratury Generalnej Kostiantyn Kułyk, będący zarazem szefem wydziału kierownictwa proceduralnego ds. postępowań karnych. – Te dokumenty zostaną im wręczone. Mogą powiedzieć, że nie otrzymali ich pocztą – żaden problem, wręczymy im je w prokuraturze generalnej – powiedział prokurator. Zaznaczył, że wymienieni oficjele dostaną je za potwierdzeniem odbioru, a jeśli trzeba, zostanie im przedstawiona podstawa dowodowa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ponadto, prokurator Kułyk twierdzi, że administracja prezydenta Ukrainy naciska na prokuraturę generalną, żeby przyhamowała swoje działania ws. osób powiązanych z Poroszenką.

– Bankowa [potoczna nazwa Administracji Prezydenta Ukrainy – red.] naciska teraz na prokuraturę, żeby to wszystko zatrzymać. Dopóki trwa to zamieszanie, ono jest w zawieszeniu [dosł. spauzowane]… Ja do końca nie wiem, co się stało. Informacja o tym, że przedstawiono zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, zniknęła z ERDR [Zunifikowanego Rejestru Postępowań Przedprocesowych]. Można je usunąć tylko na dwa sposoby – albo jako zarejestrowane przez pomyłkę, albo usuwając status podejrzanego. Nie wiem, na jakiej podstawie podjęto taką decyzję.

Wcześniej Kułyk informował o zniknięciu części dokumentów ze sprawy Kurczenki, którą nadzoruje. Twierdził, że w nocy z czwartku na piątek zabrano je z biur prokuratury i nie wie, gdzie teraz mogą się znajdować. Wówczas poinformował też o zniesieniu statusu podejrzanych wobec Hontarewej, Łożkina, Stecenki i Fiłatowa.

Jak informowaliśmy, w czwartek ukraińskie media, powołując się na amerykański rosyjskojęzyczny portal „Forum Daily” podały, że wysocy ukraińscy oficjele, a zarazem sojusznicy prezydenta Petra Poroszenki, mieli według ukraińskiej prokuratury generalnej pomagać Serhijowi Kurczence, znanemu oligarsze powiązanemu z Wiktorem Janukowyczem w „praniu” miliardów hrywien. Wśród podejrzanych są m.in. znani urzędnicy administracji prezydenta Ukrainy oraz była szefowa ukraińskiego banku centralnego czy gubernatorowie kilku obwodów, a w sprawę zamieszanych jest blisko 100 osób. Informacje te potwierdził wiceszef departamentu współpracy prawno-międzynarodowej Ukraińskiej Prokuratury Generalnej Kostiantyn Kułyk, będący zarazem szefem wydziału kierownictwa proceduralnego ds. postępowań karnych. Później jednak rzecznicy GPU twierdzili, że zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ogłoszono z naruszeniem prawa, a ujawnienie tego w formie rewelacji nazwali „gorączką wyborczą”, która „wyraźnie psuje ludzi”. Agencja Unian opublikowała zaś fotokopie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko takim oficjelom, jak były szef administracji prezydenta Ukrainy Borys Łożkin, była szefowa Narodowego Banku Ukrainy (NBU) Wałerija Hontarewa, wiceszef prezydenckiej administracji Ołeksij Fiłatow. Część mediów na Ukrainie zaznacza, że informacje te są silnym uderzeniem w Poroszenkę w przeddzień wyborów prezydenckich. Obecnie na Ukrainie trwa cisza wyborcza. W niedziele odbędzie się I tura wyborów prezydenckich.

Czytaj więcej: Ukraińskie media: oficjele powiązani z Poroszenką oskarżeni o udział w praniu pieniędzy

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Prokurator Kostiantyn Kułyk z ukraińskiej prokuratury generalnej publicznie potwierdził, że tacy ukraińscy oficjele, jak Łożkin, Hontarewa czy Fiłatow są zamieszani w sprawę oligarchy Serhija Kurczenki, oskarżonego o defraudacje i pranie pieniędzy. Twierdził, że żadna z tych osób nigdy nie została wezwana do prokuratury generalnej, nawet celem wręczenia im dokumentu o statusie podejrzanego, bo według niego należą oni do „kasty nietykalnych”.

W piątek jeden z ukraińskich deputowanych upublicznił rzekomą listę „nietykalnych”, czyli osób wskazanych przez ambasador USA w Kijowie Marie Yovanovitch, których w żadnym razie nie należy ścigać. Wcześniej o istnieniu takiej listy mówił Prokurator Generalny Ukrainy. Ujawniony, domniemany dokument zawiera przede wszystkim nazwiska polityków i oficjeli powiązanych z urzędującym prezydentem Petrem Poroszenką.

Przeczytaj: Prof. Osadczy o wyborach na Ukrainie: walka klanów oligarchicznych pokrywa się z walką światopoglądową

Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz