Czterej oskarżeni ws. próby zabójstwa chersońskiej aktywistki Kateryny Handziuk, w przeszłości ochotnicy neobanderowskiego Prawego Sektora, przyznali się do winy. Wśród nich jest Wołodymyr Wajsanowycz, neonazista i weteran z Donbasu odznaczony przez prezydenta Ukrainy, którego fotografie były częścią wystawy prezentowanej m.in. w Parlamencie Europejskim.

W dniu 31 lipca br. Kateryna Handziuk, doradca mera Chersonia, miasta obwodowego na południu Ukrainy, została zaatakowana w pobliżu swojego domu. Napastnicy oblali ją kwasem. Kobieta trafiła do szpitala z poważnymi obrażeniami. 30 proc. jej ciała, w tym głowa, ręce i nogi, zostało poparzone; uszkodzono jej lewe oko.

W związku ze sprawą aresztowano kilku podejrzanych. Początkowo oskarżono ich o chuliganizm. Ostatecznie usłyszeli zarzuty próby zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Specjalny nadzór nad sprawą objął ukraiński prokurator generalny, Jurij Łucenko, a później śledztwem zajęła się SBU.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wtorek „Ukraińska Prawda” poinformowała o aresztowaniu dwóch kolejnych osób. Sąd wydał nakaz ich aresztowania bez prawa do zwolnienia za kaucjią Jednym z nich był Wołodymyr Wasjanowycz, neonazista i weteran z Donbasu powiązany z neobanderowskim Prawym Sektorem, którego fotografie były częścią wystawy prezentowanej m.in. w Parlamencie Europejskim, został odznaczony przez Petra Poroszenkę Orderem „Za Odwagę”.

Wasjanowycz był ochotnikiem i zwiadowcą 5 samodzielnego batalionu „Ukraińskiego Korpusu Ochotniczego” Prawego Sektora. W czerwcu 2015 r. stracił lewą nogę na minie we wsi Spartak. Zdjęcia Wasjanowycza, z tatuażami z neonazistowskimi symbolami, znalazły się na wystawie prezentującej fotografie ukraińskich weteranów-inwalidów z Donbasu. Była ona prezentowana m.in. w Parlamencie Europejskim, a także w Kanadzie. Zdjęcia były częścią wystawy „Zwycięzcy” zaprezentowanej podczas „tygodnia ukraińskiego” w PE. Wcześniej pokazywano je w Kijowie, gdzie nie wywołały żadnych kontrowersji. Po tym, gdy sprawę nagłośniono, usunięto je z wystawy w europarlamencie.

Przeczytaj: Ukraińcy prezentują zdjęcia ochotnika – neonazisty w Parlamencie Europejskim [FOTO / VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Drugim z aresztowanych jest Serhij Torbin, weteran walk w Donbasie, m.in. w rejonie wsi Piaski pod Donieckiem, a także pod Awdijiwką. Walczył w szeregach Ukraińskiego Korpusu Ochotniczego Prawego Sektora. W 2015 roku został ranny. Według śledczych, miał on być organizatorem zamachu. Powodem miały być poglądy Handziuk, którą oskarżeni uważali za skorumpowaną, prorosyjską aktywistkę i urzędniczkę miejską.

Zarówno Wasjanowycz jak i Torbin zostali w 2016 roku odznaczeni przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę orderami „Za męstwo” II stopnia. Przed sądem zaprzeczali, jakoby mieli mieć cokolwiek wspólnego z atakiem na Handziuk.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Niedługo po aresztowaniu Wasjanowycza i Torbina, Korpus Ochotniczy Prawego Sektora oficjalnie się od nich odciął. Zaznaczono, że obaj odeszli z jego szeregów wspólnie z Jaroszem, który obecnie jest doradcą ukraińskiego rządu ds. ochotników.

Zdaniem śledczych, udział Wasjanowycza w przestępstwie potwierdzają zarówno dowody rzeczowe, jak i zeznania świadków.

Neonazista bohaterem Ukrainy

Jak podawaliśmy, na wystawie prezentującej ukraińskich weteranów-inwalidów z Donbasu znalazły się m.in. zdjęcia Wołodymyra Wasjanowycza, neonazisty z batalionu powiązanego z Prawym Sektorem. Na piersiach miał wytatuowaną swastykę i czaszkę powyżej niej. Ponadto, na zdjęciach promocyjnych opublikowanych przez kanał „1+1” jest on widoczny w czarnej bluzie z wielką naszywką Waffen SS (widocznym również na jednym z materiałów video). Posiada również symbol nazistowskiego orła, wytatuowany na prawym ramieniu. Tatuaż na klatce piersiowej musiał być znany autorom zdjęć, kuratorce i innym osobom odpowiedzialnym za projekt – wynika to z materiału zdjęciowego i nagrań wideo.

Wasjanowycz z jednym z komentarzy na portalu społecznościowym vk.com stwierdził, że żałuje, że w Donbasie nie mieszka wystarczająco dużo ludzi, by pobić rekord osób wymordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.

Ukraińska stacja „1+1” twierdziła, że symbole prezentowane przez ochotnika, w tym również na profilu społecznościowym, to forma prowokacji. Część ukraińskich polityków wprost zaprzeczała istnieniu zdjęć weterana z nazistowskimi symbolami i twierdziła publicznie, że to „wymysł kremlowskiej propagandy”.

Zdaniem organizatorów wystawy, zarzuty dot. fotografii ukraińskiego ochotnika-neonazisty zostały sfabrykowane i są „prokremlowską manipulacją”. Sam Wasjanowycz twierdzi, że jego tatuaże ze swastykami i kontrowersyjne posty to „trolling”. Przeczy temu jednak fakt, że jeszcze przed wybuchem konfliktu w Donbasie zamieszczał na swoim profilu społecznościowym symbole i treści gloryfikujące III Rzeszę. Jeden z ukraińskich dziennikarzy,sympatyzujący z nacjonalistami z UNA-UNSO, wygrażał dziennikarzowi Tomaszowi Maciejczukowi, który jako pierwszy zwrócił uwagę na tę sprawę, i próbował go zastraszyć.

PRZECZYTAJ: Ukraińscy organizatorzy kontrowersyjnej wystawy w PE: zarzuty dot. nazizmu to prokremlowska manipulacja

Pravda.com.ua / Day.kyiv.ua / 112.ua / pravyysektor.info / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz