Ukraińska Federacja Piłkarska zaapelowało do FIFA o wyrzucenie Iranu z mundialu w Katarze – poinformował w poniedziałek portal Daily Mail.

Jak poinformował w poniedziałek portal Daily Mail, Ukraińska Federacja Piłkarska zaapelowało do FIFA o wyrzucenie Iranu z mundialu w Katarze.

Iran jest oskarżany o dostarczanie Rosji broni w celu pomocy w trwającej inwazji na Ukrainę oraz o łamanie artykułów 3 i 4 statutów FIFA dotyczących praw człowieka i walki z dyskryminacją.

Komitet wykonawczy ukraińskiej federacji wydał w poniedziałek po południu oświadczenie, w którym napisano: “Biorąc pod uwagę informacje medialne o systematycznych przejawach naruszeń praw człowieka w Iranie, może to naruszać zasady i normy Karty FIFA”.

“Biorąc pod uwagę rezolucję 22.31 Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie nałożenia sankcji na Iran i rzekomy udział Iranu w militarnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, apelujemy do FIFA z propozycją rozważenia wykluczenia reprezentacji Iranu z Mistrzostw Świata FIFA 2022” – czytamy.

Przypomnijmy, czołowy klub piłkarski Ukrainy, Szachtar Donieck, wezwał FIFA do usunięcia Iranu z Mistrzostw Świata z powodu wsparcia militarnego tego kraju dla Rosji.

Prezes Szachtara Doniecka, Siergiej Palkin, oskarżył Iran o „bezpośredni udział w atakach terrorystycznych na Ukraińców”, sugerując, że drużyna jego kraju powinna zagrać w Katarze jako zastępstwo.

“To będzie uczciwa decyzja, która powinna zwrócić uwagę całego świata na reżim, który zabija najlepszych ludzi i pomaga zabijać Ukraińców” – powiedział Palkin w oświadczeniu na dzień przed występem jego drużyny przeciwko Celticowi Glasgow w Lidze Mistrzów.

FIFA nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz. Jeśli jednak drużyna z Azji zostałaby zawieszona, nie byłoby precedensu, aby FIFA zastąpiła ją drużyną europejską na Mistrzostwach Świata.

Kresy.pl/Daily Mail

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply