Morderstwa, podpalenia, niszczenie mienia – takich przestępstw, według prokuratora mieli dopuszczać uczestnicy manifestacji politycznych trwających w Iranie od ponad miesiąca.

Około tysiąca aresztowanych w Teheranie zostało formalnie oskarżonych o „akty sabotażu” państwa, w tym morderstwa na funkcjonariuszach służb bezpieczeństwa i podpalenia. W sobotę ruszyły pierwsze otwarte procesy, jak podał w poniedziałek portal BBC.

Władze nie podały, ile osób zostało aresztowanych w całym kraju, brytyjski nadawca podaje jedynie szacunki nieokreślonych działaczy na rzecz praw człowieka, którzy szacują liczbę oczekujących na proces na 14 tys.

Szef irańskiego sądownictwa, Gholamhossein Mohseni Ejei, obiecał w poniedziałek, że sędziowie „rozpatrują przypadki niedawnych zamieszek z dokładnością” ale i „szybkością”. „Ci, którzy zamierzają to konfrontacji i obaleniu ładu są zależni od obcokrajowców i zostaną ukarani zgodnie ze standardami prawnymi” – Associated Press Irańczyka.

W sobotę Sąd Rewolucyjny w Teheranie rozpoczął proces pięciu osób oskarżonych z paragrafów, za które groziła kara śmierci, podała państwowa agencja prasowa Irna. Jeden z nich zabił, według prokuratora policjanta. Inny zaatakował funkcjonariusza przy pomocy noża oraz podpaliła budynek urzędowy.

W ubiegłym miesiącu funkcjonariusze irańskiej policji obyczajowej aresztowały 22-letnią Mahsy Amini za nieprawidłowe nakrycie głowy. W areszcie zatrzymana zemdlała i zapadła w śpiączkę. Zmarła po trzech dniach. W czasie zatrzymania funkcjonariusz miał uderzyć ją pałką w głowę, następnie rzucić kobietą o samochód, czego służba nie potwierdza.

W kraju wybuchła fala protestów, których nagrania pojawiły się w sieci. W czasie manifestacji Iranki paliły swoje hidżaby. Protesty rozpoczęły się w irańskiej prowincji Kurdystan. Następnie rozprzestrzeniły się na innego regiony, by trwać do dziś. Na ulicy manifestowali także kontrmanifestanci, zwolennicy władz.

bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz