Po tygodniu przeradzających się w zamieszki przeciwników systemu politycznego Iranu, na ulice masowo wyszli w piątek zwolennicy władz Islamskiej Republiki.

Masowe manifestacje zwolenników obecnego systemu politycznego Iranu i jego zasad odbyły się w piątek. Centralna akcja odbyła się w stolicy kraju Teheranie, gdzie do tysięcy zgromadzonych przemówił prezydent Ebrahim Raisi. Nazwał on wychodzących na ulice przeciwników systemu Islamskiej Republiki “wrogami państwa”.

“Powodują zamieszki i niepokoje. Myślą, że takimi działaniami mogą zatrzymać naród. Ogłaszaliśmy wiele razy, że jeśli ktoś ma uczciwe uwagi, to będziemy ich słuchać. Jednak anarchii podważającej bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo ludzi, nikt nie będzie ulegał” – mówił Raisi, jak przekazał portal Euronews.

Zebrani, z licznymi flagami Iranu, portretami najwyższego przywódcy Alego Chamenejego, skandowali hasła potępiające protestujących przeciwko zasadom systemu politycznego Islamskiej Republiki Iranu, ale też przeciwko Izraelowi i USA.

 

Manifestacje tego rodzaju odbyły się nie tylko w Teheranie, ale i innych miastach Iranu. Agencja informacyjna Mehr opublikowała fotografie takich zgromadzeń w Maszahdzie, Hamedanie. Napisała, że odbyły się one także w Kom i Tabrizie.

W ubiegłym tygodniu irańskie władze aresztowały 22-letnią etniczną Kurdyjkę Mahsy Amini za nieprawidłowe nakrycie głowy. W areszcie zemdlała i zapadła w śpiączkę. Zmarła po trzech dniach.

W kraju wybuchła fala protestów, których nagrania pojawiły się w sieci. Ich uczestnicy twierdzą, że Amini zmarła na skutek uderzenia pałką przed jednego z funkcjonariuszy. W czasie manifestacji Iranki palą swoje hidżaby. Protesty rozpoczęły się w irańskiej prowincji Kurdystan. Następnie rozprzestrzeniły się na innego regiony w północno-zachodnim Iranie.

Manifestacje przeradzają się w starcia z funkcjonariuszami służb i niszczenie mienia. Według szacunków z soboty zginęło około 50 osób, w tym funkcjonariusze.

euronews.com/eng.mehrnews.com/apnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply