Były przedstawiciel USA ds. rozmów pokojowych na Ukrainie w latach 2017-2019 Kurt Volker w poniedziałkowym wywiadzie dla LRT przekonywał, że jedynym sposobem na zakończenie wojny na Ukrainie jest klęska Rosji.

W poniedziałkowym wywiadzie dla LRT, były przedstawiciel USA ds. rozmów pokojowych na Ukrainie w latach 2017-2019 Kurt Volker przekonywał, że jedynym sposobem na zakończenie wojny na Ukrainie jest klęska Rosji.

“Byłeś specjalnym wysłannikiem Waszyngtonu do negocjacji na Ukrainie. W poprzednim wywiadzie trzy lata temu powiedziałeś mi, że negocjacje między Rosją a Ukrainą są możliwe, jeśli Rosjanie chcą prowadzić konstruktywne rozmowy. Jak teraz widzisz sytuację? Czy są perspektywy na rozmowy między Moskwą a Kijowem?” – pytał litewski dziennikarz.

“Myślę, że Putin postawił sobie szereg celów militarnych w Ukrainie, których nie jest w stanie osiągnąć. I jest coraz bardziej zdesperowany, aby osiągnąć te cele. Jest im oddany i nie cofnie się. Dlatego jedynym sposobem na zakończenie tej wojny jest porażka Rosji” – przekonywał Volker. “Putin nie ma środków, by wygrać. Przegrają tę wojnę i myślę, że będzie to miało konsekwencje nie tylko dla niego samego, ale dla całej Rosji. On to wie, dlatego jest w bardzo trudnej sytuacji i na tym etapie nie ma perspektyw na jakiekolwiek negocjacje” – dodał dyplomata.

Przypomnijmy, że według agencji prasowej Unian, Kreml sonduje możliwość rozmów między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a amerykańskim prezydentem Joe Bidenem. Aby to zrobić, Stany Zjednoczone rzekomo muszą „zwrócić uwagę na obawy Rosji dotyczące gwarancji bezpieczeństwa”.

“Chcemy, aby Stany Zjednoczone wysłuchały naszych obaw, więc jeśli USA chcą powrócić do stanu z grudnia 2021 roku lub stycznia 2022 roku, to Waszyngton musi zadać sobie pytanie, co proponują Rosjanie” – poinformował Pieskow. “Mam na myśli projekty dokumentów, które zostały przekazane zarówno do Brukseli, jak i do Waszyngtonu” – dodał Pieskow.

Z kolei rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow złożył podobne oświadczenie. Według niego Putin jest gotowy do negocjacji w sprawie Ukrainy.

“Zawsze jesteśmy gotowi wysłuchać naszych zachodnich kolegów, jeśli zgłoszą kolejną prośbę o zorganizowanie rozmowy. Mam nadzieję, że… będziemy w stanie zaproponować poważne podejście, które pomoże rozładować napięcia i w pełni uwzględni interesy Federacji Rosyjskiej i jej bezpieczeństwa” – powiedział rosyjski dyplomata.

Zaznaczył przy tym, że Moskwa jest gotowa rozmawiać z Zachodem, jeśli ten zaapeluje do Federacji Rosyjskiej „z realistycznymi propozycjami opartymi na zasadach równości i wzajemnego poszanowania interesów mających na celu znalezienie kompromisów i wyważenie interesów wszystkich krajów w tym regionie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zauważył, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy „pojawiło się kilka inicjatyw ze strony Amerykanów i kilku innych zachodnich kolegów, którzy prosili o rozmowy telefoniczne z rosyjskim przywódcą”. Przy tym rosyjski minister spraw zagranicznych powiedział, że Putin nigdy nie stronił od negocjacji. Zagroził też, że „im dłużej przeciągają negocjacje, tym trudniej będzie im negocjować z nami”.

Kresy.pl/LRT

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply