We Lwowie miejscowi Ukraińcy pobili się ze swoimi rodakami z Charkowa, którzy na okrzyk „Sława Ukrajini” odpowiedzieli im: „Idźcie w ch*j ze swoją Ukrainą”.

Jak podają media ukraińskie, do zdarzenia doszło w minioną sobotę wieczorem, w dzielnicy Lewandówka (rejon kolejowy) w południowo-zachodniej części Lwowa. Po prywatnej imprezie między dwiema grupami mieszkańców wynikła kłótnia, która przerodziła się w „masową bijatykę”.

Na miejsce wezwano policję. Jeden z uczestników bójki próbował uciec, ale został zatrzymany przez okolicznych mieszkańców.

Według relacji mediów, powołujących się na własne źródła, konflikt wynikł między miejscowymi Ukraińcami, a przybyszami z Charkowa. Powodem miały być prowokacje ze strony charkowian, którzy „negatywnie wyrażali się o Ukrainie”. Jak podano, na banderowski okrzyk „Sława Ukrajini!”, głośno odkrzyknęli: „Idźcie w ch*j ze swoją Ukrainą!”. Wtedy zaczęła się bijatyka.

Część uczestników bójki, zarówno ze strony „lwowskiej”, jak i „charkowskiej”, doznała poważnych urazów głowy. Osoby te trafiły pod opiekę medyczną. Kilku innym rannym udzielono pomocy lekarskiej na miejscu.

Należy podkreślić, że hasło „Sława Ukrajini” (chwała Ukrainie) i odzew „herojam sława!” (chwała bohaterom) to organizacyjne pozdrowienie ludobójczej banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za zamordowanie ponad 100 tys. Polaków. Do 1943 roku pozdrowienie to wiązało się z faszystowskim gestem podniesionej prawej ręki. Zostało spopularyzowane podczas protestów na kijowskim Majdanie, a październiku 2018 roku stało się oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii i policji.

PRZECZYTAJ: Wjatrowycz: „Sława Ukrainie” to hasło banderowskie

Czytaj także: „Sława Ukrainie” w polskim show telewizyjnym

Przeczytaj również: Banderowskie pozdrowienie w ustach prezydenta RP w Kijowie [+VIDEO]

varta1.com.ua / espreso.tv / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply