Ukraińska obrona powietrzna miała po raz pierwszy użyć systemu FrankenSAM przeciwko dronom Federacji Rosyjskiej.

Ukraińska obrona powietrzna miała po raz pierwszy użyć systemu FrankenSAM przeciwko dronom Federacji Rosyjskiej. Poinformował o tym na odprawie w Davos Ołeksandr Kamyszyn, Minister Przemysłu Strategicznego.

System miał zestrzelić irańskiego drona kamikadze Shahed z odległości 9 kilometrów. Minister dodał, że wszystkie systemy projektu FrankenSAM zostały już rozmieszczone „na polu walki”.

Dziennik „The New York Times” podał, że USA zainicjowały projekt FrankenSAM, polegający na zaopatrywaniu Ukrainy w „hybrydowe” środki obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. W praktyce, to dostosowywanie poradzieckich wyrzutni tak, aby można było strzelać z nich zachodnimi rakietami.

Według informacji pozyskanych przez NYT, projekt jest rozwijany w trzech kierunkach. Pierwszy dotyczy zintegrowania rakiet RIM-7 Sea Sparrow z wyrzutniami systemu Buk, a drugi – zintegrowania rakiet AIM-9M z posowieckimi radarami. Trzeci projekt jest tajny, choć określany jako najlepszy.

Gazeta pisze też, że po miesiącu dwa projekty FrankenSAM pomyślnie przeszły testy.

W opinii „Defense Express”, modyfikacja FrankenSAM z rakietami AIM-9 zapewne jest jeszcze prostsza, ponieważ nie potrzebują one wiązki naprowadzającej, bo mają własną głowicę samonaprowadzającą. W tym przypadku zasięg wynosiłby do 5 km. Przypomina też o jednym z wcześniejszych pomysłów USA, aby stworzyć system obrony powietrznej krótkiego zasięgu, używając jako nosiciela pojazdu Stryker. Dodaje, że istnieje też opcja, by rakiety AIM-9M zintegrować z wyrzutniami systemu Osa.

O trzecim wariancie FrankenSAM wiadomo jak na razie tyle, że z sukcesem przeszedł pierwszy etap testów ze strzelaniem, niszcząc cel-drona. NYT ustalił, że ma on wykorzystywać rakiety systemu Patriot w połączeniu ze starszymi radarami produkcji ukraińskiej. Ten wariant określany jest jako najpotężniejszy, a pierwszy zestaw w gotowości do użycia ma trafić na Ukrainę zimą.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply