Ukraina zerwała program współpracy gospodarczej z Rosją

O zerwaniu przez rząd Ukrainy programu współpracy gospodarczej z Rosją na lata 2011-2020 poinformował w środę premier Wołodymyr Hrojsman.

Podczas środowego posiedzenia ukraińskiej Rady Ministrów premier Hrojsman polecił resortowi spraw zagranicznych poinformował Rosję o zerwaniu współpracy gospodarczej w ramach tego programu.

Program zakładał m.in. powiększanie rynku wolnego handlu między Ukrainą i Rosją, zbudowanie zintegrowanego systemu operacji finansowych oraz wolny przepływ obywateli. Zapisy porozumienia mówiły także o innowacjach i współpracy naukowej, międzyregionalnej i przygranicznej oraz o współpracy w sferze zbrojeniowej.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraina: wzrosły obroty handlowe z Rosją

Według programu priorytetem w relacjach między Ukrainą a Rosją miała pozostać energetyka, przemysł lotniczy i kosmiczny, przemysł stoczniowy, rolnictwo, transport i logistyka, a także współpraca kulturalno-naukowa.

Wcześniej w kwestii ograniczenia współpracy gospodarczej z Rosją wypowiadał się minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. W sensie ogólnym współpraca gospodarcza z państwem agresorem powinna być zminimalizowana – powiedział ukraiński polityk w zeszłym tygodniu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wjatrowycz: Ukraina powinna orientować się na Niemcy i Francję, Polska to żaden sojusznik [+VIDEO]

Jak cytuje agencja UNIAN, ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman oświadczył wcześniej, że jego rząd jest gotowy do zerwania programu, podkreślając, że Ukraina musi zmienić swoją gospodarkę, aby zerwać powiązania z Rosją. Pracujemy nad reorientacją naszej gospodarki, aby zlikwidować więzy, które Rosja narzuca nam nieustannie, używając nas jako paliwa do napędza swojej gospodarki. Obecnie po ostatniej agresji Rosji szukamy innych rynków – powiedział Hrojsman.

Kresy.pl / Unian.info

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply