Mieszkańcy miejscowości w rejonie starosamborskim na Ukrainie postanowili w niekonwencjonalny sposób zwrócić uwagę na fatalny stan lokalnej drogi Mszaniec-Strzyłki. Za namową miejscowego greckokatolickiego księdza nagrali wideoklip, który tylko na Facebooku zobaczyło ponad 250 tys. ludzi. Sprawę skomentował nawet premier Ukrainy, który poradził zdesperowanym mieszkańcom, by cierpliwie czekali na remont drogi.

Jak podał portal Zaxid.net, z inicjatywą nakręcenia klipu wyszedł o. Roman, duchowny posługujący w trzech miejscowościach – Mszańcu, Gałówce i Płoskiem. “To krzyk o ratunek dla tych wiosek, ponieważ niestety przez brak komunikacji, brak drogi, te wioski wymierają” – powiedział portalowi o. Roman.

Tekst piosenki napisała żona duchownego a główną rolę w wideoklipie zagrał aktor-student lwowskiego uniwersytetu Nazar Tytar ze Starego Sambora. Razem z nim w nagraniu wystąpiły miejscowe dzieci. Muzykę zaczerpnięto w popularnej piosenki pt. “Płakała” ukraińskiej grupy Kazka.

Na wideoklipie widać fatalny stan drogi Mszaniec-Strzyłki, która miejscami bardziej przypomina bagno niż szlak komunikacyjny. Według Zaxid.net drogi nie remontowano co najmniej od 30 lat. Miejscowi mieszkańcy żalą się, że drogą nie jest w stanie dojechać do nich karetka pogotowia, a straż pożarna jedzie tak długo, że przybywa, gdy ludzie sami zagaszą pożar. Miejscowe władze twierdzą, że pieniędzy na remont kapitalny drogi nie mają a remont doraźny nie ma sensu. Droga przebiega przez 11 miejscowości.

W ciągu trzech dni od zamieszczenia wideoplipu w Internecie zyskał on na Facebooku ponad 250 tys. wyświetleń , a na YouTube ponad 100 tysięcy. Z powodu nagrania “do tablicy” został nawet wywołany przez dziennikarzy premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman wizytujący w piątek ziemię lwowską. Szef ukraińskiego rządu doradził ludziom mieszkającym przy drodze Mszaniec-Strzyłki, by cierpliwie czekali na remont. “Jest mi bardzo przykro widzieć, że mamy jeszcze wiele nie wyremontowanych dróg. Pieniądze na to są już założone i zgodnie z planem dojdziemy do każdego zakątka. I tak zrobimy wszystkie drogi. Wszystko będzie normalnie” – mówił Hrojsman. Jednak jak sprawdził Zaxid.net, w planie robót na 2019 rok droga Mszaniec-Strzyłki nie figuruje.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: rządowy billboard o budowie dróg przy drodze pełnej dziur [+FOTO]

Kresy.pl / zaxid.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply