Ukraina i USA prowadzą rozmowy w sprawie kolejnych dostaw broni śmiercionośnej – powiedział w sobotę podczas Halifax International Security Forum minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.

Jak donosi Defence News, Klimkin ujawnił dziennikarzom, że Kijów i Waszyngton są w trakcie “ścisłych dyskusji” na temat nowej transzy broni śmiercionośnej, która miałaby być użyta do walki na wschodzie Ukrainy, gdzie “Rosjanie kontynuują sprowadzanie nowych technologii wojskowych”. Szef ukraińskiej dyplomacji nie chciał jednak ujawnić, jakiej broni dotyczą rozmowy.

Według słów Klimkina obecność sił rosyjskich oraz wspieranych przez Rosjan jest w Donbasie “prawie stała”, ale amerykańska pomoc wojskowa dla Ukrainy daje efekty. Jak twierdził, dostawa amerykańskich systemów przeciwpancernych Javelin okazała się “ważna psychologicznie”.

“Zauważyliśmy, że Rosjanie [wycofali] swoje czołgi w głąb okupowanego terenu… wyraźnie bojąc się symbolicznie, psychologicznie i fizycznie, że taka broń może zostać użyta w przypadku rosyjskiej prowokacji” – mówił Klimkin.

Szef ukraińskiego MSZ odniósł się także do sytuacji na Morzu Azowskim. Zarzucił Rosji “pełzającą aneksję” tego akwenu i opóźnianie rejsów ukraińskich statków oraz zakłócanie handlu.

“Jesteśmy zdecydowani w obronie naszych interesów na Morzu Azowskim i nie możemy pozwolić Rosjanom na przejęcie kontroli nad całym Morzem Azowskim” – mówił Klimkin przyznając, że Ukraina musi w tym celu wzmocnić swoją flotę na tym akwenie, która jest znacznie słabsza od rosyjskiej. “Ukraińska armia nie jest już tą samą armią, co pięć lat temu, więc wierzę, że jesteśmy przygotowani na prowokacje” – dodawał.

Dzień przed Halifax International Security Forum Klimkin spotkał się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Mike’m Pompeo. Sekretarz Stanu USA zapewnił go, że USA nigdy nie zaakceptują aneksji Krymu przez Rosję a w kwestiach obrony integralności terytorialnej “Ukraina nie ma większego przyjaciela niż USA”.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykański senator: Ukraina otrzyma od nas broń snajperską

Kresy.pl / Defence News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply